Copy LinkXFacebookShare

HPAI. 11 potwierdzonych ognisk grypy ptaków

Inspekcja Weterynaryjna w ostatnich dniach potwierdziła 11 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce. Łącznie we wszystkich 52 w 2023 roku znajdowało się 877 954 sztuk drobiu.

Ogniska HPAI w okresie od 7 do 13 lutego wybuchły w gospodarstwach komercyjnych w woj. warmińsko-mazurskim, lubuskim łódzkim oraz w gospodarstwach przyzagrodowych w woj. lubuskim i zachodniopomorskim. Wszystkie były wywołane podtypem wirusa H5N1.

Ognisko HPAI nr 42 stwierdzono 7 lutego w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 9 066 indyków rzeźnych w woj. warmińsko-mazurskim w powiecie działdowskim w gminie Lidzbark w miejscowości Kiełpiny.

Ognisko HPAI nr 43 stwierdzono 9 lutego w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 16 140 kaczek rzeźnych w woj. warmińsko-mazurskim w powiecie nowomiejskim w gminie Grodziczno w miejscowości Mroczenko.

Ognisko HPAI nr 44 stwierdzono 10 lutego w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 17 467 indyków rzeźnych w woj. lubuskim w powiecie gorzowskim w gminie Deszczno w miejscowości Glinki.

Ognisko HPAI nr 45 stwierdzono 11 lutego w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 8 140 kaczek rzeźnych w woj. łódzkim w powiecie skierniewickim w gminie Maków w miejscowości Pszczonów.

Ognisko HPAI nr 46 stwierdzono 11 lutego w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 15 842 indyków rzeźnych w woj. warmińsko-mazurskim w powiecie nowomiejskim w gminie Kurzętnik w miejscowości Tereszewo.

Ognisko HPAI nr 47 stwierdzono 11 lutego w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 14 107 indyków rzeźnych w woj. lubuskim w powiecie gorzowskim w gminie Lubiszyn w miejscowości Lubiszyn.

Ognisko HPAI nr 48 stwierdzono 11 lutego w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 18 600 indyków rzeźnych w woj. lubuskim w powiecie gorzowskim w gminie Lubiszyn w miejscowości Ściechów.

Ognisko HPAI nr 49 stwierdzono 12 lutego w gospodarstwie prowadzącym chów przyzagrodowy utrzymującym 97 sztuk różnych gatunków drobiu w woj. lubuskim w powiecie krośnieńskim w gminie Krosno Odrzańskie w miejscowości Czetowice.

Ognisko HPAI nr 50 stwierdzono 12 lutego w gospodarstwie prowadzącym chów przyzagrodowy utrzymującym 45 kur niosek w woj. zachodniopomorskim w powiecie gryfińskim w gminie Gryfino w miejscowości Borzym.

Ognisko HPAI nr 51 stwierdzono 13 lutego w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 11 700 kaczek rzeźnych w woj. lubuskim w powiecie gorzowskim w gminie Lubiszyn w miejscowości Ściechów.

Ognisko HPAI nr 52 stwierdzono 13 lutego w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 4 765 indyków rzeźnych w woj. warmińsko-mazurskim w powiecie nowomiejskim w gminie Kurzętnik w miejscowości Krzemieniewo.

Inspekcja Weterynaryjna w każdym ognisku potwierdziła wirusa H5N1.

Służby wdrożyły wszystkie środki zwalczania choroby w związku ze stwierdzeniem w gospodarstwie ogniska HPAI nr 2022/35, zgodnie z procedurami wynikającymi z przepisów prawa krajowego oraz rozporządzenia Delegowanym Komisji (UE) 2020/687.

Informacje o bieżącej sytuacji epizootycznej w zakresie grypy ptaków w 2022 r. w Polsce i innych państwach członkowskich UE publikowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii TUTAJ

Mapę obrazującą ogniska HPAI u drobiu domowego oraz dzikiego ptactwa znajdziesz TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków



 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!