Copy LinkXFacebookShare

Branża mleczarska przeciwna umowie z Mercosur

Porozumienie dla Mleczarstwa, w imieniu polskich producentów, jak i przetwórców mleka, apeluje do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o stanowczą obronę polskich interesów.

Sektor mleczarski wskazuje wprost na destrukcyjny wpływ umowy z Mercosur na polskie i europejskie rolnictwo oraz branżę spożywczą.

Komisja Europejska planuje sfinalizować umowę podczas szczytu G20 w Rio de Janeiro w dniach 18-19 listopada 2024 r.

Przedstawiciele porozumienia przyznają, że otwarcie europejskiego rynku na produkty rolne z krajów Ameryki Południowej doprowadzi do gwałtownego spadku rentowności polskich gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorców i spółdzielni branży mleczarskiej w wyniku nierównej konkurencji.

"Stosowane w Ameryce Łacińskiej metody produkcji rolnej odbiegają na niekorzyść od europejskich standardów – dopuszczalne są praktyki w zakresie stosowania antybiotyków i innych substancji zakazanych w UE" czytamy w piśmie.

Obecność w polskich sklepach wyrobów mleczarskich z tych krajów stanowi ryzyko zdrowotne dla konsumentów.

Produkty mleczarskie wyprodukowane przez kraje Mercosur przyczyniają się także do wspierania praktyk szkodliwych dla środowiska naturalnego w krajach pochodzenia, w tym zanieczyszczenia szkodliwymi substancjami i wylesiania.

Brazylia jest 5, a Argentyna 17 producentem mleka na świecie. Łącznie kraje Mercosur wytwarzają około 50 mld kilogramów mleka.

"Import z tych krajów miałby katastrofalny wpływ na polskich producentów i przetwórców mleka" czytamy w piśmie.

Porozumienie dla Mleczarstwa zrzesza następujące organizacje:

  • Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew.;
  • Związek Polskich Przetwórców Mleka,;
  • Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy;
  • Polska Izba Mleka;
  • Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Pismo Porozumienie dla Mleczarstwa skierowane do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" 

Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród – Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Rolnicy: kto może, niech sprzedaje stada i ratuje, co się da

ASF, 2. ognisko ASF u świń, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, świnie, GIW, Kujawsko-Pomorskie, Czapelki, powiat świecki, bioasekuracja
Hodowla

2. ognisko ASF u świń. Tym razem w woj. kujawsko-pomorskim

ASF, ASF w dużym stadzie, afrykański pomór świń, świnie, trzoda chlewna, Czapelki, Świecie, kujawsko-pomorskie, Inspekcja Weterynaryjna
Hodowla

ASF w dużym stadzie. Znamy szczegóły 2. ogniska w tym roku

Aktualności

53-latek przejechany przez ciągnik, 34-latek stratowany przez byki