Zwierzęta także zakażają się SARS-CoV-2. Będą szczepione?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Jerzy Adamiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-01-2021,15:05 Aktualizacja: 28-01-2021,15:08
A A A

W styczniu infekcje koronawirusa wykryto u goryli i małp. Zakażenia diagnozowano wcześniej m.in. u psów, kotów i norek. By ograniczyć rozwój pandemii, być może będzie trzeba szczepić zwierzęta domowe.

Piszą o tym naukowcy z University of East Anglia, ośrodka badawczego Earlham Institute w Norwich we wschodniej Anglii i University of Minnesota z USA w artykule w najnowszym numerze pisma naukowego "Virulence".

Koronawirus, COVID-19, zwierzęta hodowlane, dobrostan zwierząt, kwarantanna, wirus, hodowcy zwierząt

Koronawirus a postępowanie ze zwierzętami. Znamy wytyczne

Inspekcja Weterynaryjna wydała zalecenia dotyczące postępowania ze zwierzętami gospodarskimi oraz towarzyszącymi w związku z pandemią koronawirusa w Polsce. "Nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi...

Eksperci ostrzegają, że dalsza ewolucja wirusa u zwierząt, a następnie przeniesienie się go na ludzi stanowi "znaczące, długoterminowe zagrożenie dla zdrowia publicznego".

Znane są przykłady przenoszenia się SARS-CoV-2 z ludzi na zwierzęta, a także rozprzestrzenianie się koronawirusa między zwierzętami. W ten sposób mogą utworzyć się rezerwuary wirusa, w których patogen będzie ewoluować w warianty specyficzne dla zwierząt, które potem mogą powrócić do ludzi.

Zmiany wirusa mogą utrudniać walkę z nim dotychczas znanymi sposobami, w tym osłabić ochronę zapewnianą przez już opracowane szczepionki.

Jesienią 2020 r. w Danii kilkaset osób zakaziło się potencjalnie bardziej niebezpiecznymi wariantami SARS-CoV-2, łączonymi z norkami. Trzymane na zatłoczonych fermach, hodowane na futra norki bardzo szybko przenoszą między sobą koronawirusa, co sprzyja ewolucji patogenu i transmisji na ludzi - tłumaczyli wówczas eksperci.

eutanazja na życzenie, koronawirus, wiktor katner, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna

Nie ma eutanazji na życzenie. Zwierzęta nie przenoszą wirusa

Informacje o masowym oddawaniu psów i innych zwierząt towarzyszących do eutanazji z powodu epidemii koronawirusa w Polsce to typowy fake news - zapewnia Witold Katner, rzecznik prasowy Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. W zakładach...

Duński rząd zdecydował o wybiciu wszystkich norek w kraju (szacuje się, że zabito 15-17 mln zwierząt) i wydaje się, że rozprzestrzenianie się nowych wariantów związanych z norkami w tym kraju zostało zatrzymane.

Badacze zaznaczają, że chociaż udokumentowano już infekcje u mieszkających z ludźmi kotów i psów, to nie ma na razie dowodów, by gdziekolwiek na świecie zwierzęta te zakaziły z powrotem ludzi.

- Rozsądne jest opracowanie szczepionek dla zwierząt domowych i hodowlanych jako środek ostrożności w celu zmniejszenia niebezpieczeństwa ewentualnej transmisji wirusa ze zwierząt na ludzi - wyjaśnia Cock van Oosterhout, jeden z autorów artykułu. - Jeżeli chodzi o Covid-19, ludzkość musi być przygotowana na każdą ewentualność - dodaje.

Szczepienie zwierząt przeciwko różnym chorobom jest normalną i szeroko stosowaną praktyką - przypomina na swoim portalu magazyn "Science".

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreślają, że główną drogą przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 pozostają zakażenia między ludźmi i nie ma dowodów, by zwierzęta domowe odgrywały istotną rolę w transmisji choroby.

Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zaleca, aby ludzie, u których stwierdzono infekcję, unikali kontaktu ze zwierzętami domowymi, tak samo jak starają się w takiej sytuacji ograniczyć swój kontakt z innymi ludźmi.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj