Za 34 lata w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-01-2016,8:40 Aktualizacja: 22-01-2016,8:47
A A A

Plastik jest wykorzystywany na tak masową skalę, że w 2050 roku w oceanach będzie pod względem wagi więcej odpadów z tego materiału niż ryb - ostrzeżono w raporcie fundacji Ellen MacArthur i firmy McKinsey opublikowanym przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

"Obecny system produkcji, utylizacji i wyrzucania produktów plastikowych przynosi poważne negatywne skutki: każdego roku marnowane są opakowania plastikowe za 80-120 mld dolarów. A poza kosztami finansowymi, jeśli nic się nie zmieni, w oceanach pod względem wagi do roku 2050 będzie więcej plastiku niż ryb" - napisano w komunikacie.

wiesław dembek, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach, wykorzystanie wody w rolnictwie

Woda coraz ważniejsza dla rolnictwa i klimatu

Profesor Wiesław Dembek przekonuje, że woda w środowisku przyrodniczym, a zwłaszcza dla rolnictwa staje się coraz ważniejsza. Wody w Polsce raczej nie zabraknie, ale są z nią problemy w okresach wzrostu roślin. - Wody nam raczej nie zabraknie, ale...

W 2014 roku proporcja ton plastiku do ton ryb w wodach oceanów wynosiła jeden do pięciu. W 2025 roku będzie to jeden do trzech, a w 2050 roku proporcja przekroczy jeden do jednego - przewidują badacze. Raport powstał na podstawie wywiadów z ponad 180 ekspertami i analizy ponad 200 innych opracowań.

Forum zwraca uwagę, że jednym ze sposobów uniknięcia katastrofalnej sytuacji jest poprawienie skuteczności recyklingu. Chodzi o stworzenie zachęt, by ludzie zbierali plastikowe odpady i poddawali je recyklingowi oraz stosowali opakowania wielokrotnego użytku. Trzeba także zachęcić kraje do radykalnej poprawy swojej infrastruktury odbioru odpadów, aby uniknąć wycieku plastikowych śmieci do środowiska naturalnego.

Tylko 14 proc. plastikowych opakowań jest odzyskiwanych; w przypadku innych materiałów wskaźnik recyklingu jest znacznie wyższy - odzyskuje się 58 proc. papieru i do 90 proc. materiałów żelaznych i stalowych.

Ze względu na wysoką funkcjonalność i bardzo niskie koszty produkcji plastik stał się jednym z najbardziej popularnych materiałów na świecie. Jego wykorzystanie wzrosło 20-krotnie w ciągu minionych 50 lat i oczekuje się, że ma jeszcze podwoić się w ciągu kolejnych 20 lat.

Poleć
Udostępnij