Wołowina z USA powróciła na rynek RPA

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
25-05-2016,15:05 Aktualizacja: 25-05-2016,15:13
A A A

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) poinformował, że pierwszy transport mięsa wołowego ze Stanów Zjednoczonych dotarł do Republiki Południowej Afryki.

Eksperci przypominają, że 7 stycznia po ponad dwóch latach intensywnych negocjacji przedstawiciele obu krajów ustalili przepisy sanitarne oraz kształt świadectw zdrowia dotyczących wołowiny, wieprzowiny oraz drobiu wysyłanego z USA do RPA - informuje FAMMU/FAPA.

Południowoafrykański rynek pozostawał zamknięty dla amerykańskiego drobiu od 2000 r., dla wołowiny od 2003 r. (po wykryciu pierwszego przypadku BSE u bydła), a dla wieprzowiny od 2013 r. Wartość eksportu mięsa wysyłanego z USA do Republiki Południowej Afryki może wynosić rocznie 75 mln dolarów.

Amerykanie wysyłają obecnie mięso wołowe do 14. krajów, które w 2003 r. zdecydowały się na wstrzymanie importu w związku z obawami przed BSE, czyli do Australii, Makau, na Filipiny, do Nowej Zelandii, Singapuru, na Ukrainę, do Wietnamu, Egiptu, Libanu, Turcji, Kostaryki, Saint Luci, Gwatemali oraz Iraku.

Dzięki zniesionym restrykcjom wartość amerykańskiego eksportu wołowiny zwiększyła się o 180 mln dolarów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj