Umowa handlowa UE-kraje Mercosur bez Wielkiej Brytanii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
15-09-2016,12:20 Aktualizacja: 15-09-2016,13:06
A A A

Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego zadeklarował, że w przyszłej umowie handlowej między Unią i blokiem krajów południowoamerykańskich Mercosur (Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj) nie zostanie uwzględniona Wielka Brytania.

Polityk podkreślił, że Zjednoczone Królestwo nie może uczestniczyć w umowie ze względu na decyzję o opuszczeniu Wspólnoty w czerwcowym referendum. W rozmowie z Mauricio Macri, prezydentem Argentyny, szef Europarlamentu zapewnił, że Brexit nie wpłynie na proces negocjowania warunków dokumentu - informuje FAMMU/FAPA.  

wołowina, kraje mercosur, ue-kraje mercosur, umowa o wolnym handlu

Wołowina wyłączona z negocjacji UE-blok Mercosur

Unia Europejska oraz kraje południowo-amerykańskiego bloku Mercosur wymieniły oferty wzajemnego dostępu do swoich rynków. To kolejny krok naprzód w negocjacjach układu o wolnym handlu. Teraz obie strony mają czas na szczegółowe...

Możliwe jest jednak, że umowa handlowa zostanie zawarta przed opuszczeniem Unii przez Wielką Brytanię, gdyż proces wyjścia nie rozpocznie się do końca 2017 r., a potrwa prawdopodobnie co najmniej dwa lata, choć niektórzy eksperci przewidują, że Londyn nie opuści UE do 2020 r.

Jeśli zatem dojdzie do zawarcia umowy handlowej Unia-kraje Mercosur przed wyjściem Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, zostanie wprowadzona specjalna klauzula wyłączająca ten kraj z umowy.

Nie wiadomo jednak, jak UE będzie procedować w przypadku tego scenariusza. Oczekuje się, że strony naniosą poprawki do swoich ofert, a pierwsza runda oficjalnych negocjacji odbędzie się w Brukseli w dniach 10-14 października.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu