UE i Japonia coraz bliżej podpisania przełomowego porozumienia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-07-2017,9:25 Aktualizacja: 04-07-2017,9:46
A A A

UE i Japonia są blisko porozumienia w sprawie umowy o wolnym handlu, które ma zbliżyć dwie ogromne gospodarki. Po weekendowych rozmowach unijnych komisarzy w Tokio sprawą będzie się zajmowało kolegium KE i japoński rząd. Jeszcze w tym tygodniu możliwy jest przełom.

- Porozumienie jest w zasięgu ręki, mamy taką nadzieję, ale nie ma pewności, że je osiągniemy - powiedział Alexander Winterstein, rzecznik Komisji Europejskiej. Po miesiącach zastoju w trwających od ponad 4 lat rozmów w ostatnich tygodniach negocjacje przeszły na wyższy, polityczny szczebel.

japonia, ue, umowa handlowa ue-japonia, handel, Fumio Kishida, Cecilia Malmstroem

Japonia blisko porozumienia z UE. Rolnictwo najbardziej dzieli

Fumio Kishida, japoński minister spraw zagranicznych zgodził się w rozmowie telefonicznej z Cecilią Malmstroem, unijną komisarz ds. handlu, że Japonia i UE zbliżają się do porozumienia w sprawie umowy o wolnym handlu. - Oboje podzielali pogląd, że...

Pod koniec maja sprawę porozumienia omawiali Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej oraz premier Japonii Shinzo Abe. W weekend rozmowy w Tokio z japońskimi ministrami prowadziła Cecilia Malmstroem, unijna komisarz ds. handlu oraz Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa.

- Ambitne porozumienie między UE i Japonią wysłałoby mocny sygnał do reszty świata, że dwie z największych gospodarek przeciwstawiają się protekcjonizmowi i są za otwartością w handlu i inwestycjach. To najlepsze narzędzia, aby ujarzmić i kształtować globalizację oraz tworzyć wzrost gospodarczy i miejsca pracy - oświadczyła w Japonii Malmstroem.

Jej słowa to bezpośrednie nawiązanie do zmiany w polityce handlowej USA, która pod nową administracją odwraca się od wielostronnych umów o wolnym handlu promowanych przez UE. Jedną z pierwszych decyzji prezydenta Donalda Trumpa było odejście od gotowej już umowy o handlu transpacyficznym (TPP), w której jedną ze stron jest Japonia.

Choć i strona japońska, i unijna wskazują na wciąż nierozwiązane kwestie, źródła w Brukseli twierdzą, że w czwartek może dojść do szczytu UE-Japonia, na którym ogłoszone zostanie zawarcie politycznego porozumienia.  

drób, eksport drobiu, KRD-IG, ptasia grypa

Drób z Polski ponownie trafi do Japonii?

Drób z Polski może ponownie trafić na japoński rynek. Główny lekarz weterynarii z inicjatywy Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej, podjął rozmowy z właściwymi władzami Japonii dotyczące eksportu produktów z mięsa...

Malmstroem mówiła w poniedziałek w Madrycie, że Japończycy nie chcą zgodzić się na kluczowe dla UE kwestie dotyczące inwestycji. Tokio chciałby, by w umowie był stary, wywołujący wiele kontrowersji w Europie, system rozstrzygania sporów na linii państwo-inwestor ISDS. Bruksela prze do tego, aby w porozumieniu był już nowy, bardziej przejrzysty system arbitrażu.

Japoński minister spraw zagranicznych Fumio Kishida mówił z kolei w weekend, że różnice między obiema stronami dotyczą handlu serami oraz samochodami. Japonia chroni swój rynek nabiału (ważny dla unijnych producentów) cłami wynoszącymi nawet do 40 proc. Z kolei UE obkłada nawet 10-procentowymi cłami samochody z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Japonia jest drugim po Chinach największym partnerem handlowym UE w Azji i wraz z UE odpowiada za jedną trzecią światowego PKB. Według opracowania Parlamentu Europejskiego zamieszkana przez 127 mln ludzi Japonia jest pod względem konsumpcji rynkiem porównywalnym do Chin, gdzie mieszka ponad 1,3 mld osób.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu