Skażone fipronilem jaja dotarły już do 40 krajów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-09-2017,10:40 Aktualizacja: 05-09-2017,10:57
A A A

Skażone fipronilem jaja wykryto w 40 krajach, w tym w 24 państwach Unii Europejskiej - donosi we wtorek niemiecka agencja DPA, nie podając źródeł informacji.

Miliony jaj zostały wycofane z półek europejskich supermarketów, chociaż niektóre krajowe służby sanitarne wyraziły obawy, że wiele partii skażonych jaj trafiło już do konsumentów, głównie w postaci przetworzonych produktów, takich jak herbatniki, ciasta i sałatki.

Fipronil, drób, mięso drobiowe, jaja

Fipronil w jajach i mięsie drobiowym. GLW wydał komunikat

Główny lekarz weterynarii wydał komunikat w sprawie obecności niedozwolonej substancji jaką jest fipronil w jajach i mięsie drobiowym pochodzącym z państw członkowskich Unii Europejskiej. "W dniu 21/07/2017 r., do Podpunktu Krajowego...

Jak informuje DPA, rzeczniczka Komisji Europejskiej potwierdziła, że jedynymi krajami UE, które nie zostały do tej pory dotknięte tym problemem są Litwa, Portugalia, Cypr i Chorwacja. Wśród pozaunijnych państw, gdzie wykryto skażone jaja, są m.in. Stany Zjednoczone, Rosja, Republika Południowej Afryki i Turcja.

Fipronil jest środkiem zwalczającym wszy, kleszcze i roztocza i może być używany w UE w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go jako substancję "umiarkowanie toksyczną" w przypadku spożycia znacznych ilości; może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy.

Afera wywołuje pytania o skuteczność unijnego systemu ostrzegania, za którego pomocą państwa członkowskie informują się o zagrożeniach dotyczących żywności. Na początku sierpnia KE poinformowała, że zaplanowane na 26 września spotkanie wysokiego szczebla z udziałem ministrów i przedstawicieli służb sanitarnych państw dotkniętych tym problemem będzie dotyczyło m.in. tej kwestii.

jaja skażone fipronilem, fipronil, skazone jaja, skazony drób, sąd w Zwolle

Zamieszani w skandal z fipronilem pozostaną w areszcie

Dwóch szefów firmy, którą podejrzewa się o nielegalne wykorzystanie pestycydu fipronil do dezynsekcji kurzych ferm w Holandii i Belgii, pozostanie w areszcie na dalsze 30 dni - orzekł sąd w Zwolle na północnym wschodzie...

Zgodnie z unijnymi regulacjami państwo, które wykryje u siebie żywność potencjalnie powodującą zagrożenie dla zdrowia publicznego, ma obowiązek poinformować o tym za pośrednictwem unijnego systemu alarmowego RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed) resztę krajów unijnych.

Między Holandią i Belgią jest spór, czy ten pierwszy kraj powinien był poinformować o wykryciu u siebie skażenia fipronilem. Wykryto go jeszcze jesienią 2016 roku. Belgia oskarżeniem pod adresem sąsiada odpowiedziała na krytykę, jaka spadła na nią, gdy okazało się, że sama również z opóźnieniem przekazała informacje innym krajom UE.

KE podkreśliła, że informacje o zanieczyszczeniu jajek przekazano jej za pomocą systemu ostrzegania 20 lipca. Zrobiła to Belgia. Z odpowiedzi rzeczników wynika, że Holandia nie przekazała w listopadzie ub.r. informacji w tej sprawie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement