Rosyjscy okupanci chcą stworzyć nowy system nawadniania ukraińskich pól. Grozi to katastrofą ekologiczną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
18-09-2023,13:10 Aktualizacja: 18-09-2023,13:12
A A A

Rosyjscy okupanci chcą stworzyć nowy system nawadniania pól na kontrolowanych przez Kreml terenach obwodu zaporoskiego, wykorzystując w tym celu wody rzeki Mołocznej. Grozi to wzrostem poziomu zasolenia Morza Azowskiego i tym samym katastrofą ekologiczną - ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

W czerwcu agresorzy zniszczyli tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce, co doprowadziło nie tylko do katastrofalnej w skutkach powodzi i wyschnięcia Zbiornika Kachowskiego, ale też znacznego obniżenia się poziomu wody m.in. w Kanale Północnokrymskim oraz poważnych problemów z nawodnieniem gruntów uprawnych na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego, chersońskiego i Krymu - przypomniał rządowy serwis.

Kolejna katastrofa ekologiczna

Obecnie najeźdźcy próbują rozwiązać ten problem, tworząc nowy system irygacyjny wykorzystujący wody rzeki Mołocznej. Niedawno na terenach Ukrainy podbitych przez wroga gościł wiceminister rolnictwa Rosji Andriej Razin, który zaaprobował ten pomysł. Rozpoczęto już oczyszczanie koryta rzeki, trwają przygotowania do prac inżynieryjnych - powiadomiło Centrum.

rosja, ukraina, atak, gospodarstwo rolne, stróż, śmierć

Rosyjskie ataki na Ukrainę. Zginęli dwaj mężczyźni w gospodarstwie rolnym

Trzy osoby zginęły w wyniku rosyjskich ataków w obwodach donieckim i sumskim w ciągu ostatniej doby – poinformowały w środę prokuratury obwodowe i Prokuratura Generalna. W nocy z wtorku na środę w ataku przeprowadzonym...

Jak podkreślono, realizacja tej koncepcji może doprowadzić do wzrostu poziomu zasolenia Morza Azowskiego i deficytu wody pitnej w okupowanym mieście Melitopol.

Może to skutkować kolejną katastrofą ekologiczną na terenach Ukrainy kontrolowanych przez agresora - zauważył portal.

Zniszczony zbiornik i elektrownia

6 czerwca Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce, która tworzyła rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Woda zalała dziesiątki okolicznych osad. Zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, lecz dokładna liczba ofiar jest wciąż trudna do ustalenia ze względu na brak wiarygodnych danych ze wschodniej, okupowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego.

W wyniku kataklizmu Zbiornik Kachowski wysechł i de facto przestał istnieć. W ocenie Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) było to źródło wody dla około 700 tys. mieszkańców południa Ukrainy. 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE