Rosja wstrzyma import cytrusów z Egiptu? Trwa spór o... dostawy pszenicy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-09-2016,13:30 Aktualizacja: 14-09-2016,13:59
A A A

"Egipskie cytrusy regularnie przekraczają zarówno rosyjskie, jak i międzynarodowe wymagania fitosanitarne" - pisze swojej na stronie internetowej Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rosselchoznadzor).

Przedstawiciele tej służby planują w najbliższym czasie przeprowadzenie rozmów z przedstawicielami Egiptu w tej sprawie. Rosjanie zastrzegają sobie prawo wprowadzenia restrykcji na import egipskich cytrusów, a właśnie rozpoczyna się sezon dostaw tych towarów z tego afrykańskiego kraju.  

Sprawa ma jednak "drugie dno", bo Rosja i Egipt, a także Rumunia, spierają się o dostawy pszenicy do Egiptu. Generalny urząd do spraw dostaw towarów w Kairze wstrzymał 9 września załadunek 60.000 ton rosyjskiej pszenicy dla Egiptu w porcie Noworosijsk. Egipcjanie nie przyjęli też 63.000 ton pszenicy z Rumunii.

"Oceniamy, że praktyki stosowane przez egipskich importerów pszenicy nie dotyczą jakości oferowanego ziarna, ale mają na celu wymuszenie obniżenia cen dostaw" - wskazuje resort rolnictwa Rumunii.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj