Rosja kradnie zboże i niszczy elewatory. Światu grozi kryzys żywnościowy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2022,8:00 Aktualizacja: 06-05-2022,11:03
A A A

Wywołanie kryzysu żywnościowego w Ukrainie i na świecie jest jednym z celów Rosji w wojnie - powiedział Sergij Kyslytsya, Stały Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa.

Rosja ukradła około 400 000 ton zboża z tymczasowo okupowanych obszarów obwodów zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego i ługańskiego, co stanowi 1/3 rezerw w tych regionach. - Biorąc pod uwagę, że skradzione zboże miało zostać wykorzystane do następnych zbiorów, już zwiększyło to zagrożenie głodem - powiedział Kyslytsya.

zboże, ziarno

Ceny żywności ze zbóż będą rosły, jeśli nie zmieni się sytuacja w Ukrainie

Jeśli sytuacja wojenna w Ukrainie się nie zmieni, to ceny produktów spożywczych pochodzących bezpośrednio lub pośrednio ze zbóż na pewno będą rosły - ocenił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Szef resortu w Programie 1 Polskiego...

Okupant atakuje również elewatory zbożowe, infrastrukturę rolniczą i składy nawozów oraz kradnie pojazdy rolnicze. Według Ukraińca grabieże spichlerzy, blokada dostaw z ukraińskich portów i eksploatacji szlaków morskich zagrażają światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu.

Przypomniał, że według ONZ ponad 1,7 miliarda ludzi na świecie może być zagrożonych ubóstwem i głodem z powodu zakłóceń w systemie produkcji żywności spowodowanych wojną Rosji z Ukrainą na pełną skalę. - Rosja jednocześnie blokuje zasiewy na Ukrainie - podkreślił.

Ukraina domaga się od Rosji zaprzestania kradzieży zboża, odblokowania portów i przywrócenia swobody żeglugi, powiedział dyplomata.

- Wzywamy społeczność międzynarodową do wzmocnienia sankcji gospodarczych wobec Rosji w celu powstrzymania jej militarnej agresji na Ukrainę, zapobieżenia katastrofie humanitarnej i światowemu kryzysowi żywnościowemu - powiedział Sergij Kyslytsya.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu