Pszczoły zagrożone wyginięciem. Drony zapylające mają ruszyć do akcji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-03-2018,10:00 Aktualizacja: 29-03-2018,10:16
A A A

Walmart złożył wniosek o patent dla robotycznych pszczół, które w dokumentach opisane są jako "drony zapylające". Gigant amerykańskiego handlu najpewniej planuje dzięki temu przejąć część kontroli nad produkcją rolną.

Robotyczne pszczoły, figurujące w dokumentach patentowych jako drony zapylające, miałyby działać z wykorzystaniem czujników i kamer, które wspomagałyby system ich nawigacji -  podał portal Futurism.

program małopolska pszczoła, pszczelarstwo, promocja pszczelarstwa, ochrona naturalnych siedlisk dzikich pszczół

Nie żałują pieniędzy na ochronę pszczół

Zarząd woj. małopolskiego na nowy konkurs w sprawie ochrony pszczół miododajnych i dzikich owadów zapylających przeznaczył 500 tys. zł. Program "Małopolska Pszczoła" adresowany jest do organizacji pozarządowych zajmujących...

Patent przewiduje, że efektywność maleńkich robotów w zapylaniu roślin miałaby osiągać wyniki porównywalne z działaniem prawdziwych pszczół, które są coraz bardziej zagrożone wyginięciem.

Portal zaznacza, że to niejedyny patent związany z rolnictwem, o jaki w ostatnim czasie ubiega się Walmart. Pozostałe pięć obejmuje drony do wykorzystania w rolnictwie, których funkcje miałyby obejmować duży zakres czynności - od monitoringu strat w plonach do rozpylania pestycydów na dużych powierzchniach.

Zdaniem Futurism, zainteresowanie giganta handlowego rolnictwem, jakim w Stanach Zjednoczonych jest Walmart znany przede wszystkim z sieci hipermarketów spożywczych, wynikać może z chęci zyskania kontroli nad procesem produkcji rolniczej. Pozwoliłoby to koncernowi w dalszej perspektywie na zmniejszenie kosztów oraz podwyższenie jakości sprzedawanych produktów spożywczych własnej marki.

Walmart zdecydował ostatnio o rozszerzeniu swojej oferty usług zakupów spożywczych z dowozem.

Populacja pszczół miodnych tymczasem zmniejsza się. Owady te mają fundamentalne znaczenie w sektorze rolnictwa, od którego uzależniony jest przemysł spożywczy.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu