Produkty rolno-spożywcze ważnym elementem wojny handlowej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-09-2019,8:45 Aktualizacja: 05-11-2019,15:05
A A A

Chiński rząd ogłosił, że wyłączy 16 rodzajów towarów z ceł odwetowych, nałożonych na amerykański eksport w ramach wojny handlowej. Strony przygotowują się do kolejnej rundy negocjacji, która miałaby zakończyć przeciągający się konflikt.

Wyłączenie dotyczy m.in. serwatki i mączki rybnej, które dodawane są do pasz dla zwierząt - wynika z list przedstawionych w komunikacie komisji celnej chińskiego rządu.

trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, wojna celna USA - Chiny, wieprzowina

Chiny podnoszą cła na wieprzowinę. Hodowcy tracą miliony

Chiny w miniony piątek 23 sierpnia odpowiedziały na amerykańskie sankcje celne. Tym samym nałożyły dodatkowe 10 proc. cła na wieprzowinę pochodzącą z USA. "Jest to kolejny dotkliwy cios wymierzony w eksporterów amerykańskich lokujących...

Od 17 września przez rok na 16 rodzajów amerykańskich towarów nie będą nakładane cła wprowadzone "w odwecie za amerykańskie środki z Sekcji 301" - napisano w komunikacie. Chodzi o karne taryfy, które administracja prezydenta Donalda Trumpa nakłada od ponad roku na chiński eksport w ramach wojny handlowej.

Pekin zapowiadał wcześniej, że będzie wyłączał z ceł odwetowych niektóre amerykańskie towary, jeśli ciężko będzie sprowadzić je z innych krajów. Wiązano to z obawami, że przedłużający się spór handlowy może dodatkowo spowolnić chińską gospodarkę.

Część ekspertów ocenia decyzję chińskiego rządu jako przyjazny gest przed planowanym wznowieniem negocjacji handlowych, choć nie świadczy o tym, że obie strony zbliżają się do porozumienia.

Kolejna runda rokowań wysokiego szczebla ma się odbyć w październiku, natomiast już we wrześniu mają być przeprowadzone robocze rozmowy.

Chińskie cła odwetowe obejmują już ponad 5 tys. rodzajów sprowadzanych z USA produktów. Są wśród nich ważne amerykańskie towary eksportowe, takie jak soja i wieprzowina. Chiny tymczasem zwiększyły import tych towarów z Brazylii i innych krajów.

Stany Zjednoczone są dla Chin zdecydowanie największym źródłem serwatki, która jest ważnym składnikiem paszy dla trzody chlewnej i ciężko ją w dużych ilościach sprowadzić z innych państw – zauważa agencja Reutera.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj