Prezydent Zełenski: otrzymamy okręty do eskortowania "korytarza zbożowego"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2023,9:45 Aktualizacja: 26-11-2023,9:49
A A A

Ukraina otrzyma od swoich partnerów okręty wojennych w celu zapewnienia bezpieczeństwa statkom w „korytarzu zbożowym” na Morzu Czarnym - ogłosił w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas drugiego międzynarodowego szczytu „Zboże z Ukrainy”.

„Jest porozumienie z kilkoma państwami w sprawie potężnego wsparcia (korytarza zbożowego) przez siły ukraińskie, ale ze sprzętem dostarczonym przez inne (państwa). Już przekazano nam odpowiednie kutry” – powiedział szef państwa ukraińskiego.

„Są umowy z Wielką Brytanią dotyczące zabezpieczenia tego korytarza, są też umowy w tej sprawie z Bułgarią, Rumunii i Turcji” - dodał.

Według Zełenskiego utworzenie „korytarza zbożowego” bez Rosji to jedno z największych osiągnięć tego roku i Ukraina pracuje nad zapewnieniem bezpieczeństwa statków przepływających tym korytarzem.

ukraina, kubrakow, wicepremier, korytarz zbożowy, umowa zbożowa, rosja, morze czarne

Wicepremier Ukrainy dementuje: nie zawieszaliśmy funkcjonowania nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne

Ukraina nie zatrzymywała funkcjonowania tymczasowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne, a doniesienia o zawieszeniu trasy są nieprawdziwe. Porty wokół Odessy nadal obsługują statki, które przybyły tą drogą - oświadczył w...

Prezydent zapewnił, że obwód odeski, w którym znajdują się kluczowe dla Ukrainy porty, będzie chroniony dodatkowymi systemami obrony powietrznej.

„Rosja może blokować ten korytarz tak mocno, jak to możliwe, ale uważam, że dzisiaj nie ma ona na niego tak dużego wpływu” – zapewnił Zełenski.

Dodał, że Ukraina wzmocniła i zwiększyła wolumen przewozów zboża koleją, w szczególności nawiązano współpracę z Rumunią i Mołdawią: „do końca roku będzie 4 miliony ton, to jest bardzo poważna ilość w transporcie kolejowym”.

Ukraina uruchomiła w sierpniu „korytarz humanitarny” dla statków zmierzających na rynki Afryki i Azji, by spróbować obejść faktyczną blokadę Morza Czarnego po wycofaniu się w lipcu przez Rosję z tzw. umowy zbożowej. Porozumienie zawarte pod auspicjami ONZ i umożliwiające Ukrainie eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne obowiązywało od lipca 2022 roku.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu