Polska mleczarnia u stóp Kilimandżaro

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-12-2020,12:30 Aktualizacja: 30-12-2020,12:34
A A A

U podnóża najwyższej na świecie samotnej góry Fundacja Ekonomiczna Polska-Afryka Wschodnia od dwóch lat pomaga spółdzielniom mleczarskim rozwijać działalność.

- O Tanzanii często mówi się, że to uśpiony gigant, co wynika z jej potencjału geograficznego i społeczno-ekonomicznego. W rejonach położonych na bogatych w wodę wyżynach panują doskonałe warunki do rozwoju rolnictwa - powiedział "Pulsowi Biznesu" Robert Zduńczyk, założyciel i prezes Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia.

rynek mleka, branża mleczarska, ceny mleka, pandemia koronawirusa

Rynek mleka odporny na drugą falę pandemii koronawirusa

W ostatnich kwartałach ceny produktów mlecznych niewiele zmieniają się i są na ogół niższe niż przed pandemią. Oznacza to, że rynek pozostaje odporny na drugą falę pandemii - oceniają analitycy banku Credit Agricole. Wyraźnie tańsze...

Od 2008 r. wspiera ona rozwój przedsiębiorczości w tym regionie, a na koncie ma już ponad 30 zrealizowanych projektów w Burundi, Kenii, Rwandzie, Tanzanii i Ugandzie.

Dziennik opisuje jeden z jej projektów wspartych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych z programu Polska Pomoc, który wspiera rozwój społeczno-gospodarczy w kilku krajach Partnerstwa Wschodniego i Afryki Subsaharyjskiej.

Dzięki temu w latach 2019-20 fundacja zmodernizowała mleczarnię Kondiki oraz udzieliła wsparcia spółdzielniom w wioskach Mwika i Uru. Powstały w nich dwa centra wsparcia rolniczego, które świadczą różne usługi na rzecz rolników.

Produkują m.in. mieszanki paszowe, sprzedają suplementy i środki weterynaryjne, a wyszkoleni asystenci odwiedzają gospodarstwa, by wspierać rolników w dbaniu o zdrowie bydła.

Gazeta podała, że modernizacja objęła też istotne zmiany w systemie zarządzania oraz strategii mleczarni. Jej produkty są dostępne w miejscach dużych skupisk ludzkich, takich jak np. targi, dworce autobusowe, szkoły czy kościoły. W ramach projektu zostały zakupione m.in. niewielkie ciężarówki chłodnicze, lodówki i wózki dla punktów sprzedaży.

Kończący się dwuletni projekt przyniósł już wymierne rezultaty. Dzienny skup mleka Kondiki wzrósł o 100 proc. do 4,5 tys. litrów, a 3,5 tys. litrów jest przetwarzane i w formie różnych produktów trafia na lokalny rynek.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj