Po dobre wzorce do Izraela

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-04-2015,12:00 Aktualizacja: 05-04-2015,12:08
A A A

Rolnictwo w Izraelu należy do najnowocześniejszych na świecie. Miała się o tym okazję naocznie przekonać delegacja z Małopolski podczas wyjazdu zorganizowanego przez tamtejsza izbę rolnicza.

W sumie w borykającym się z ciągłym niedoborem wody Izraelu funkcjonuje ok. 52 tys. gospodarstw rolnych, w których pracuje ok. 3 proc. ludności czynnej zawodowo. Zorganizowane jest w kibucach, czyli wspólnotach wiejskich, spółdzielczych gospodarstw rolnych, w których ziemia i środki produkcji są własnością wspólną.

W czasie kilkudniowego pobytu delegacja z Małopolski m.in. odwiedziła kibuce zajmujące się uprawą winorośli, cytrusów, produkcją mleka i hodowlą krów. Uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się, dlaczego izraelskie rolnictwo może się poszczycić najwyższą wydajnością mleczną krów na świecie. Podglądali także pracę w m.in. wytwórni mleka StraussMilk, największej fabryce sera w kraju, zwiedzili obszary rolnicze okolic Morza Galilejskiego, winnice i sady jabłkowe, zakład produkujący lody oraz prywatne gospodarstwo hodowli bydła.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
TRANSMISJA NA ŻYWO - EKMA