Nielegalne wydobycie zagraża uprawom i całym gospodarstwom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2021,14:10 Aktualizacja: 11-01-2021,22:15
A A A

Wywołany szybką urbanizacją popyt na piasek w Bangladeszu przyczynił się do niekontrolowanej eksploatacji tego surowca. Nielegalne wydobycie niszczy wały przeciwpowodziowe, zagraża uprawom i gospodarstwom położonym przy rzece Jamuna w północnym Bangladeszu.

- Nielegalnie wydobywają piasek z koryta rzeki, tworząc zapadlisko. Korzystają z ciężarówek (...) wszystko to teraz niszczy nasze domy i gospodarstwa, powoduje także poważne uszkodzenia nasypu przeciwpowodziowego - powiedział telewizji Al-Dżazira 35-letni mieszkaniec leżącej nad Jamuną miejscowości Koijuri w prowincji Sziradźgondźo.

susza rolnicza, zawartość próchnicy w glebie, jarosław sachajko, Dominik Poszywała, zzrr solidarni

Wlewanie wody do piasku? Nasza ziemia bez próchnicy

Podczas jednego z ostatnich posiedzeń sejmowej komisji rolnictwa dyskutowano o zjawisku suszy rolniczej. Od tego roku będzie m.in. realizowany ogólnopolski program dotyczący wapnowania. - Aż 89 proc. gleb Polski stanowią mało żyzne. Przez...
Wydobywanie piasku jest w Bangladeszu zajęciem dochodowym, które nie wymaga wielkich nakładów; powodowane przez ten proceder straty środowiskowe są najbardziej widoczne w położonych na północy kraju prowincjach Sziradźgondźo i Tangail - relacjonuje stacja.

Prawnicy zajmujący się ochroną środowiska tłumaczą na antenie Al-Dżaziry, że w Bangladeszu istnieją bardzo słabe regulacje prawne dotyczące wydobycia piasku, a i one zazwyczaj pozostają martwymi przepisami.

- Zajmują siłą ziemie naszych przodków, bez płacenia jakichkolwiek rekompensat - skarży się na wydobycie piasku przez lokalne władze jeden z mieszkańców Tangailu.

W związku z szybkim rozwojem ekonomicznym kraju i jego urbanizacją, w Bangladeszu każdego roku znika jeden procent ziemi uprawnej - informuje telewizja. Przypomina, że według Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska zwiększenie zapotrzebowania na piasek i żwir na świecie, który wynosi obecnie 40-50 mld ton rocznie, przyczynia się do wzrostu zanieczyszczeń, powodzi, obniżenia się poziomu wód gruntowych oraz częstszych susz.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj