Naukowcy: śliwki suszone to samo zdrowie. Dobrze wpływają na kości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2015,10:25 Aktualizacja: 19-06-2015,10:45
A A A

Wyniki dwóch badań zaprezentowanych na Międzynarodowym Sympozjum Żywieniowych Aspektów Osteoporozy  w Montrealu wskazują na pozytywne efekty spożywania śliwek suszonych.

Osteoporoza stanowi rosnący problem zdrowotny. Według Międzynarodowej Fundacji Osteoporozy (International Osteoporosis Foundation, IOF) jedna na trzy kobiety i co najmniej jeden na pięciu mężczyzn w trakcie swojego życia złamie kość w wyniku osteoporozy.

Obecnie szacuje się, że w Unii Europejskiej 22 mln kobiet i 5,5 mln mężczyzn cierpi na tę chorobę, co zwiększa ich ryzyko złamania kości, powodując szacunkowo 3,5 mln złamań rocznie.

W Polsce przewidywane koszty osteoporozy mają do 2025 roku osiągnąć 753 mln euro (ok. 3,12 mld zł), co stanowi 27 proc. wzrost w stosunku do 2010 roku, w którym koszty wyniosły 593 mln euro (ok. 2,46 mld zł).

Nowe wyniki badań zaprezentowane 18 czerwca br. podczas Międzynarodowego Sympozjum Żywieniowych Aspektów Osteoporozy (The International Symposium on Nutritional Aspects of Osteoporosis, ISNAO) w Montrealu sugerują, że tak prosta czynność, jak codzienne spożycie porcji śliwek kalifornijskich może wspierać utrzymywanie zdrowia kości i może nawet przyczyniać się do maksymalizowania potencjału masy kostnej.

- Jestem uradowana słysząc o kolejnych wynikach badań związanych ze spożywaniem śliwek suszonych oraz ich wpływem na wspomaganie zdrowia kości. Im więcej efektywnych strategii minimalizowania utraty masy kostnej, którymi możemy podzielić się ze społeczeństwem, tym lepiej - mówi doktor Connie Weaver, dyrektor sympozjum ISNAO, wybitna profesor i szefowa departamentu nauk o żywieniu Purdue University.

Nowe badania, które uzasadnią decyzję amerykańskiej Narodowej Fundacji Osteoporozy (National Osteoporosis Foundation, NOF) dotyczącą włączenia śliwek suszonych na listę produktów dobrych dla zdrowia kości, zostały przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych oraz sponsorowane przez organizację California Prune Board.

Stanowi to wyraz długoterminowego zaangażowania organizacji w prowadzenie badań nad żywieniowymi aspektami, które już zaowocowały w Unii Europejskiej nadaniem oficjalnego oświadczenia zdrowotnego – uznając śliwki suszone za jedyny naturalny suszony owoc, który wspiera zdrowie układu pokarmowego przy spożywaniu 100 g dziennie.

Dalsza część artykułu znajduje się na kolejnej stronie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj