Mongolia. Najostrzejsza zima od 50 lat. Zginęło niemal 5 mln zwierząt hodowlanych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-03-2024,8:30 Aktualizacja: 26-03-2024,8:32
A A A

Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

Mrozy sięgające około 40 stopni Celsjusza i obfite opady śniegu utrzymują się w Mongolii od listopada.

Czerwony Krzyż szacuje, że padło już ok. 4,7 mln zwierząt. Ponad 2 tys. rodzin zajmujących się hodowlą straciło ponad 70 proc. swoich stad. Już teraz ponad 7. tys. rodzin brakuje żywności, a prognozy sugerują, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

O rolnictwie Mongolii w Katedrze Agronomii SGGW

Pracownicy Katedry Agronomii w Instytucie Rolnictwa SGGW w Warszawie mieli okazję 9 lutego 2023 r. zapoznać się z rolnictwem Mongolii. Dr hab. inż. Stanisław Samborski, prof. SGGW przedstawił sprawozdanie z konferencji w stolicy tego kraju w Ułan...

Powodem jest klęska żywiołowa wywołana zjawiskiem zwanym "dzud" (dosł. brak pożywienia), powstającym, gdy na skutek nagłych zmian temperatury step pokrywa się grubą warstwą zamarzniętego śniegu lub lodu, a zwierzęta nie są w stanie dotrzeć do pożywienia i wody.

Masowa śmierć zwierząt gospodarskich jest katastrofą dla ludzi utrzymujących się z ich hodowli. Żywy inwentarz jest zarówno ich pożywieniem, jak i jedynym źródłem dochodu.

Dyrektor Czerwonego Krzyża w regionie Azji i Pacyfiku Alexander Mathew powiedział, że wcześniej dzud zdarzał się w Mongolii rzadziej, lecz w ostatnich latach pojawia się coraz częściej na skutek globalnych zmian klimatycznych. ONZ szacuje, że pomimo najzimniejszej od 50 lat zimy średnia roczna temperatura w Mongolii (której stolica - Ułan Bator - jest najzimniejszą stolicą świata) w ciągu ostatnich 80 lat wzrosła o 2,46 stopnia Celsjusza. Lata są coraz gorętsze i bardziej suche, a zimy mroźniejsze i bardziej śnieżne. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu