Kukurydza i soja tańsza przez... ptasią grypę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-04-2015,14:35 Aktualizacja: 29-04-2015,14:55
A A A

Na giełdzie CBoT w Chicago lecą w dół notowania kukurydzy i soi. Może to mieć związek ze spodziewanym spadkiem ich zużycia na pasze wynikającym z występowania ptasiej grypy.

Jak informuje FAMMU/FAPA ptasią grypę o wysokiej zjadliwości, wywołaną przez szczep wirusa H5N2 zanotowano u drobiu już w 16 stanach USA. Choroba zabiła aż 7,3 miliona ptaków.

Meksyk (największy odbiorca żywych kurcząt i jaj z amerykańskiego stanu Iowa) zawiesił już import tych produktów. Ostatnio wirus zdziesiątkował tam stado (3,8 mln sztuk) kur niosek. Było to jak dotąd największe ognisko ptasiej grypy w Stanach Zjednoczonych.

W minionym tygodniu stan wyjątkowy wprowadzono w Minnesocie, gdzie wirus H5N2 został zidentyfikowany na 46 fermach drobiu. Stan ten słynie z produkcji indyków (ok. 46 mln rocznie). Ptasia grypa zabiła już tam ponad 2,5 mln tych ptaków, a liczba zakażonych gospodarstw ciągle rośnie. Na szczęście dotychczas nie zanotowano zachorowań wśród ludzi.

Wraz z rozprzestrzenianiem się ptasiej grypy wewnętrzne zużycie paszowe soi i kukurydzy może się zmniejszać, co w połączeniu z wyjątkowo silnym dolarem (mała konkurencyjność w eksporcie) może oznaczać dalsze spadki notowań soi i kukurydzy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj