Koronawirus może utrudnić promocję produktów rolnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2020,10:35 Aktualizacja: 02-03-2020,10:45
A A A

- Jeżeli epidemia koronawirusa będzie się dłużej utrzymywała, to utrudni promocję produktów rolniczych z UE w krajach azjatyckich - uważa Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

- Ryzyko związane z nowym koronawirusem dotyczy wszystkich sektorów gospodarki. Obserwujemy sytuację. Dla rolnictwa europejskiego, także dla polskiego rolnika, bardzo ważne są rynki azjatyckie - powiedział polityk.

mleko, skup mleka, cena mleka, mleczarnie, bydło mleczne, producenci mleka, mleko surowe w skupie, mleczarnie, GUS

Cena mleka zmalała. Czy to przez koronawirusa?

Mleko w styczniu w Polsce, jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, kosztowało średnio 137,19 złotych za hektolitr. Tym samym jego cena była o 2,5% niższa niż w styczniu 2019 roku oraz o 1,8% niższa niż przed miesiącem. Najwyższą cenę...

Dodał, istotne jest to, jak szybko uda się tę sytuację opanować. - Jeżeli będzie to trwało dłużej, to oczywiście utrudni to nasze kontakty i promocję naszych towarów - powiedział Wojciechowski.

Komisarz zapewnia, że w razie konieczności wprowadzone zostaną różne środki zaradcze. Przyznał, że jednym z obowiązków komisarza jest promocja rolnictwa europejskiego na rynkach światowych.

- Mam w planach w drugiej połowie roku misję promocyjną do Wietnamu, Singapuru oraz Chin. Mam nadzieję, że ta sytuacja z epidemią nie pokrzyżuje tych planów, gdyż rolnicy na pewno mogliby na tym dużo zyskać. Taka promocja jest bardzo potrzebna rolnictwu europejskiemu i polskiemu - wskazał.

Epidemia koronawirusa Covid-19, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się w grudniu ub.r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei. Sprzedawano tam m.in. dzikie zwierzęta.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu