Konina będzie pod jeszcze większą kontrolą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
03-10-2016,15:15 Aktualizacja: 03-10-2016,15:43
A A A

Komisja Europejska przyjęła bardziej restrykcyjne regulacje importu mięsa końskiego spoza Wspólnoty. Nowe przepisy uderzą prawdopodobnie najbardziej w producentów z Kanady oraz z krajów Ameryki Południowej.

Podstawą do zaostrzenia dotychczasowych zasad było wykrycie mięsa końskiego sprowadzonego z Kanady, które nie spełniało wysokich wymagań bezpieczeństwa żywności obowiązujących w państwach Unii - informuje FAMMU/FAPA.

Problem dotyczył przede wszystkim tego, że nie zawsze można było poprawnie zweryfikować miejsca pochodzenia zwierzęcia. Bruksela była wielokrotnie informowana przez międzynarodowe stowarzyszenia obrońców praw zwierząt, że większość koni ubijanych w Kanadzie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Jest to spory problem dla Wspólnoty, gdyż Amerykanie powszechnie używają leków weterynaryjnych zakazanych przez Unię. Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie od 31 marca 2017 r., konie ubite poza UE, których mięso jest eksportowane do Europy muszą przebywać przez minimum sześć miesięcy w kraju, w którym dokonano uboju.

Poleć
Udostępnij