Francja ponownie stała się największym producentem wina na świecie, wyprzedzając Włochy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Katarzyna Stańko PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
08-11-2023,9:15 Aktualizacja: 08-11-2023,9:16
A A A

W 2023 roku Francja ponownie stała się największym producentem wina na świecie, wyprzedzając Włochy, gdzie produkcja tego trunku zmniejszyła się o 12 proc. – powiadomiła we wtorek Międzynarodowa Organizacja ds. Winorośli i Wina (OIV) w swojej pierwszej ocenie zbiorów w tym roku.

Od 2007 roku, z wyjątkiem lat 2011 i 2014, to Włochy były wiodącym producentem wina na świecie. Jednak w 2023 roku włoskie winnice zostały szczególnie dotknięte przez mączniaka rzekomego - chorobę roślin wywołaną przez organizmy grzybopodobne.

Sytuacja różnych winnic jest odmienna

We Francji "sytuacja różnych winnic jest odmienna" – podkreśliła OIV, wskazując jednak, że produkcja "w Bordeaux i na południowym zachodzie zmniejszyła się na skutek pleśni i fal upałów, a w Langwedocji-Roussillon - z powodu suszy".

Jednak w innych regionach z winnicami sytuacja jest korzystna, szczególnie w Charente i gminie Cognac, na Korsyce i w Szampanii - powiadomiła OIV.

hiszpania, francja, wino, produkty rolne, przewóz, protest, atak

Francuscy winiarze blokują granicę i atakują ciężarówki przewożące hiszpańskie produkty rolne

Francuscy producenci rolni żądają zaprzestania importu hiszpańskiego wina, warzyw i owoców. Doszło do aktów przemocy na granicy obu państw - blokowania dróg, napadów na hiszpańskie samochody ciężarowe, wyrzucania i...

Światowa produkcja wina, mocno dotknięta mrozem, suszą i pleśnią, osiągnęła w tym roku najniższy poziom od 1961 roku. Według informacji zebranych przez OIV w 29 krajach, reprezentujących 94 proc. światowej produkcji, powinna ona wynieść w sumie od 241,7 do 246 mln hektolitrów trunku.

Narażone na skutki kapryśnej pogody

Włochy, gdzie uprawia się 504 odmiany winorośli, z których każda wymaga innego czasu dojrzewania, są szczególnie "narażone na skutki kapryśnej pogody - biorąc pod uwagę fakt, że zbiory trwają tam ponad 100 dni, co jest najdłuższym okresem w Europie" - zauważył związek rolników Coldiretti.

Na półkuli północnej produkcja wina szczególnie ucierpiała w Hiszpanii (-14 proc.) i Grecji (-45 proc.). Na półkuli południowej szczególnie dotknięte zostały Australia (-24 proc.), Argentyna (-23 proc.), Chile (-20 proc.) i Republika Południowej Afryki (-10 proc.).

Kilka krajów poradziło sobie dobrze w trudnych warunkach. Należą do nich USA (+12 proc.), które utrzymują pozycję czwartego światowego dostawcy dzięki niskim temperaturom i ulewnym deszczom w regionach winiarskich Napa i Sonoma.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu