Dzikie pszczoły mają wpływ na liczbę, wielkość i właściwości borówek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: m.kozlowski
05-12-2018,15:15 Aktualizacja: 05-12-2018,15:18
A A A

Dzikie pszczoły są niezbędne do tego, by krzaki borówek amerykańskich produkowały owoce większe i lepsze, dorodniejsze i szybciej dojrzewające - informują naukowcy na łamach "Agriculture, Ecosystems and Environment".

Badanie przeprowadzone przez ekspertów z amerykańskiego University of Vermont pozwoliło wykazać, że owady zapylające wpływają nie tylko na liczbę borówek amerykańskich, ale także na ich wielkość oraz inne właściwości.

borówka amerykańska, Chorwacja, borówka, zakup ziemi, plantacja borówki amerykańskiej, Dar Blue

Polacy będą uprawiać borówkę w Chorwacji

Polsko-chorwacka spółka Dar Blue założyła plantację borówki amerykańskiej w chorwackiej miejscowości Dereza. Rocznie będzie się tam zbierać do 400 ton borówek - informuje polska ambasada w Zagrzebiu. Czynnikiem przemawiającym...

Okazuje się, że aktywność dzikich pszczół wiąże się z większym rozmiarem owoców (o 12 proc.), większą ich liczbą (o 12 proc.), ujednoliconą wielkością (o 11 proc.) i wcześniejszymi zbiorami (o 2,5 dnia).

- W ramach innych badań sprawdzano wpływ dzikich pszczół na plony borówek. To jest jednak pierwszy dowód na to, że ten rodzaj zapylaczy może poprawić jakość zbiorów - powiedział prowadzący badanie Charles Nicholson, doktorant z University of Vermont.

Po przebadaniu dziewięciu borówkowych farm w stanie Vermont naukowcy wyliczyli, że dzikie pszczoły mogą zwiększyć produkcję o 36 proc., co w skali roku przekłada się na 136 tys. dolarów na każdą badaną, średniej wielkości farmę. W innych gospodarstwach zyski z produkcji mogą wzrosnąć średnio o 6 proc.

- To badanie uwydatnia, jak niedoceniana jest praca dzikich pszczół - zaznaczył Nicholson. Przypomniał, że dwie trzecie najważniejszych upraw na świecie zależy od zapylania przez pszczoły, m.in. kawy, kakao oraz wielu owoców i warzyw. - Bez nich farmerzy musieliby szukać rozwiązań gdzie indziej, opłacając np. transport pszczół miodnych.

produkty pszczele, kit pszczeli, persepolic, walka z nowotworami, glejak

Produkty pszczele mogą działać przeciw nowotworom

Propolis, określany też jako kit pszczeli, hamuje w warunkach laboratoryjnych namnażanie się komórek groźnego guza mózgu - glejaka wielopostaciowego - wykazała prof. Maria Borawska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Glejaki są...

Pszczoły miodne odwiedzają uprawy borówek w Vermont znacznie rzadziej niż inne regiony uprawne, więc ten stan jest idealny do ustalenia znaczenia dzikich pszczół dla rolników, uważają badacze.

W ramach badania naukowcy ręcznie zapylali krzewy borówek, wykorzystując szczoteczki elektryczne w celu naśladowania procesu zapylania przez trzmiele, a następnie przenosząc zebrany pyłek na 5 tys. kwiatów przy pomocy małych pędzelków.

Potem porównano produkcję tych niemal doskonale zapylonych kwiatów z naturalnie zapylonymi gałązkami. Różnica pomiędzy tymi dwoma przypadkami ujawniła deficyt zapylania" na każdej z farm, czyli wielkość, o jaką można byłoby poprawić produkcję przy zwiększonej obecności dzikich zapylaczy.

- Wielu farmerów nie zdaje sobie sprawy, że ograniczać może ich niewystarczająca ilość owadów zapylających, tak jak dzieje się przy nieodpowiedniej ilości wody czy składników odżywczych - podkreślił Nicholson.

Inne badanie przeprowadzone przez naukowców z tej samej uczelni sugeruje, że liczebność dzikich pszczół zmniejszyła się o 23 proc. w latach 2008-2013, szczególnie na kluczowych amerykańskich obszarach rolniczych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj