Dzięki rządowym subsydiom zaczęli eksportować pszenicę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
14-02-2017,13:15 Aktualizacja: 14-02-2017,13:33
A A A

Brazylia zaliczana tradycyjnie do grona kluczowych importerów pszenicy, w ostatnim czasie zaczęła eksportować to zboże. Stało się to możliwe dzięki dobrym wynikom produkcji oraz rządowym subsydiom, zwiększającym konkurencyjność oferty z tego kraju.

W grudniu ub.r. i styczniu br. wyeksportowano 338 tys. ton ziarna tego gatunku, a według prognoz na luty do innych państw trafi kolejnych 244 tys. ton. Wśród głównych odbiorców znajdują się m.in. Chiny, Korea Południowa oraz Wietnam - informuje FAMMU/FAPA.  

wołowina, kraje mercosur, ue-kraje mercosur, umowa o wolnym handlu

Producenci wołowiny z Brazylii chcą gwarancji dostępu do rynku UE

Największe brazylijskie lobby farmerskie (CNA) naciska na negocjatorów ze strony krajów Mercosur o zabezpieczenie w umowie liberalizującej handel z Unią Europejską kontyngentu taryfowego na wołowinę w wysokości powyżej 120 tys. ton....

Brazylia jest importerem netto pszenicy i sprowadza około połowy swojego zapotrzebowania. Kupowane ziarno pokrywa właśnie mniej więcej w połowie krajową konsumpcję szacowaną na ok. 11 mln ton.

Cześć zboża z rodzimej produkcji, po rekordowych zbiorach wynoszących 6,73 mln ton, nie znalazła jednak nabywców bowiem młynarze mają zazwyczaj podpisane długoterminowe umowy na dostawę ziarna. Rząd rozpoczął zatem subsydiowanie wywozu pszenicy.

I już ponad 800 tys. ton pszenicy wyeksportowano w ramach wsparcia z krajowego programu. Na dopłaty do wywozu przeznaczono dotychczas około 150 mln reali, czyli 48 mln dolarów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu