Cła antydumpingowe na kurczaki zniesione

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-03-2018,10:10 Aktualizacja: 30-04-2018,7:45
A A A

Chińskie ministerstwo handlu zniosło cła antydumpingowe na amerykańskie produkty z brojlerów, kończąc trwający od kilku lat spór pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata. Ich relacje handlowe są ostatnio szczególnie napięte.

W styczniu Światowa Organizacja Handlu rozpatrzyła skargę USA w tej sprawie i przyznała rację stronie amerykańskiej, zobowiązując Pekin do obniżenia ceł. Chiny mogły się od tej decyzji odwołać w ciągu 20 dni.

jaja klatkowe, handel jajami, sprzedaż jaj, mariusz szymyślik, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Jaja klatkowe będą pod ochroną prawa

Niektóre stany w USA chcą zadbać o to, aby ceny jaj nie wzrosły w związku z zapowiedziami wielu sieci handlowych o wycofaniu jaj klatkowych. W tym celu rozważane jest wprowadzenie specjalnymi ustawami prawa stanowego, które ma...

Taryfy zostały nałożone w 2010 roku, a w 2016 roku ich obowiązywanie przedłużono o kolejne 5 lat.

Zarządzenie chińskiego resortu handlu działa ze skutkiem natychmiastowym, nie będzie miało na razie realnego przełożenia na sytuację eksporterów w USA. Od 2015 roku chiński rynek jest zamknięty dla amerykańskiego drobiu, produktów drobiowych i jaj ze względu na grypę ptaków.

Przed wprowadzeniem tego zakazu USA eksportowały do Chin drób i jaja warte setki milionów dolarów rocznie - podała agencja Reutera.

Tłem dla decyzji o zniesieniu ceł na kurczaki jest narastający konflikt handlowy pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. Tego samego dnia administracja prezydenta Donalda Trumpa ogłosiła wprowadzenie ceł antydumpingowych i wyrównawczych na folię aluminiową importowaną do USA od szeregu chińskich producentów, co następnego dnia skrytykowało chińskie ministerstwo handlu.

eksport drobiu do chin, drób, produkcja drobiu, mariusz szymyślik, grypa ptaków, KIPDiP

Polscy drobiarze na eksporcie do Chin tak szybko nie zyskają

Zniesienie obostrzeń dla wywozu mięsa drobiowego z Polski do Chin powinno doprowadzić do istotnego wzrostu eksportu do tego kraju, ale dopiero w dłuższym okresie czasu - prognozuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. - Oficjalna zgoda...

W tym roku USA nałożyły też dodatkowe cła na importowane do tego kraju pralki i elementy paneli słonecznych, których wiodącym producentem są Chiny.

W odpowiedzi Pekin ogłosił taryfy antydumpingowe na amerykańskie sorgo.

Według Reutera Trump zdecyduje w najbliższym czasie o rozszerzeniu środków ochrony handlu na niektóre wyroby stalowe i aluminiowe. Zdaniem komentatorów kolejnym krokiem Pekinu może być objęcie cłami antydumpingowymi amerykańskiej soi.

Chiński MSZ informował, że w tym tygodniu do Waszyngtonu wybiera się bliski doradca gospodarczy prezydenta Xi Jinpinga, by dyskutować m.in. na temat współpracy handlowej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement