Chiny chcą zmniejszyć areał kukurydzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
05-09-2016,10:45 Aktualizacja: 05-09-2016,12:00
A A A

Ministerstwo rolnictwa w Pekinie podało, że Chiny chcą do 2020 roku zmniejszyć powierzchnię upraw kukurydzy o 3,3 miliona hektarów. To 9 proc. obecnego areału.  

Ten wielki kraj stara się dostosować poziom produkcji do aktualnych potrzeb rynku. Utrzymywane w poprzednich latach wsparcie rządowe dla producentów tego gatunku doprowadziło do nadmiernego wzrostu powierzchni upraw, przekraczającego znacznie zapotrzebowanie rynku - informuje FAMMU/FAPA.

drób, mięso kurcząt, kurczęta, chiny, usa

Chiny przedłużają cła na amerykański drób

Przez kolejnych 5 lat (licząc od 30 sierpnia) obowiązywać będą cła antysubsydyjne w imporcie mięsa kurcząt z USA do Chin. Pekin uznał, że jeśli ograniczenia nie zostaną przedłużone krajowy przemysł drobiarski może ponieść spore straty. Chińskie...

Doprowadziło to do nagromadzenia zapasów rządowych. Dopiero w tym roku Chiny odeszły od skupu interwencyjnego, a rolnicy byli zachęcani do uprawy innych gatunków, np. soi.

Według wcześniejszych szacunków resortu rolnictwa w  bieżącym roku areał upraw kukurydzy miał się zmniejszyć w skali roku o 1,3 mln ha, ale obecnie ten spadek szacuje się już na 2 mln ha. Analitycy są przekonani, że 2017 r. areał przeznaczony pod kukurydzę może się jeszcze bardziej zmniejszyć.

Wszystko jednak będzie zależeć od relacji cen kukurydzy i innych alternatywnych upraw. Według szacunków, Chiny dysponują rezerwami rządowymi sięgającymi 240 mln ton, a tegoroczne zbiory są prognozowane na ponad 200 mln ton. Zapotrzebowanie na kukurydzę pochodzącą ze zbiorów z poprzednich lat jest stosunkowo niewielkie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj