Belgia obawia się ceł, jakie Kolumbia chce nałożyć na mrożone frytki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-11-2018,12:20 Aktualizacja: 13-11-2018,12:21
A A A

Belgia, kraj, którego dobrem narodowym są frytki, obawia się ceł, których nałożenie na ten mrożony produkt z Europy zapowiedziała Kolumbia. Belgijskie władze chcą, żeby UE podjęła w tej kwestii kroki prawne w ramach Światowej Organizacji Handlu.

Ministerstwo gospodarki Kolumbii chce, aby producenci z Belgii, Niemiec i Holandii zostali objęci cłami antydumpingowymi na ten towar. Prowadzi w tej kwestii postępowanie antydumpingowe.

Jak podkreślają media, mimo niewielkiej wartości eksportu frytek z UE do Kolumbii (25 mln euro rocznie) spór ma duże symboliczne znaczenie dla Belgii, która uważa się za ojczyznę frytek.

frytki, belgia, frytki belgijskie, susza rolna, produkcja ziemniaków, bulwy

Przez suszę nawet frytki będą krótsze

Coraz lepiej widać, że tegoroczna fala upałów i związana z nią susza, ma wiele negatywnych skutków, o których mało kto wcześniej mógł nawet pomyśleć. Belgijscy rolnicy, zwracają uwagę, że zbiory ziemniaków w ich...

Minister spraw zagranicznych Belgii Didier Reynders powiedział, że spotkania z kolumbijskimi urzędnikami nie przyniosły dotąd żadnych rezultatów, więc Belgia prosiła UE, by zwróciła się w tej kwestii o konsultacje do Światowej Organizacji Handlu, co stanowi pierwszy krok w każdym sporze.

KE pytana o tę kwestię odpowiada, że monitoruje sprawę. Podkreśla jednak, że Bogota nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji.

Dyplomata z UE cytowany przez Reutersa powiedział, że Niemcy i Holandia popierają belgijski apel. Wsparcie zadeklarowała też oficjalnie Austria, która sprawuje prezydencję w Unii Europejskiej.

Komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmstroem. Powiedziała, że "Europa będzie bronić europejskich frytek", ale powtórzyła wcześniejsze oświadczenie KE, że należy czekać na oficjalną decyzję władz kolumbijskich w tej sprawie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement