Apelują o przedłużenie umowy zbożowej. To jest w interesie świata

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2023,11:00 Aktualizacja: 09-03-2023,8:47
A A A

Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ i Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy zaapelowali w Kijowie o przedłużenie inicjatywy zbożowej - umowy z Rosją wynegocjowanej przez ONZ i Turcję, mającej na celu bezpieczny transport zboża ukraińskiego przez Morze Czarne.

Zełenski powiedział po spotkaniu, że przedłużenie tego porozumienia jest konieczne dla całego świata. Guterres też mówił o zasadniczym znaczeniu przedłużenia umowy i pracy nad stworzeniem warunków do umożliwienia największego, jak to możliwe, wykorzystania infrastruktury eksportu poprzez Morze Czarne.

import drobiu i jaj z Ukrainy, branża drobiarska, Paweł Podstawka, Dariusz Goszczyński

Drobiarze mają dość. Domagają się kontroli importu z Ukrainy

Zdaniem polskich producentów mięsa drobiowego i jaj niekontrolowany import tych produktów z Ukrainy zagraża branży. - Bez szybkiej interwencji rządu, przy nierównych zasadach nie przetrwamy tej konkurencji - uważają...

Szef ONZ przypomniał, że dotąd wyeksportowano 23 mln ton zboża na mocy porozumienia. Porozumienie z 22 lipca 2022 roku zostanie wznowione 18 marca, jeśli żadna ze stron nie wyrazi sprzeciwu. Agencja Reutera podaje, że Rosja zasygnalizowała, że zanim pozwoli na kontynuację umowy, chce usunięcia przeszkód dla  własnego eksportu produktów rolnych.

Zełenski poinformował, że w ramach inicjatywy humanitarnej "Ziarno z Ukrainy" pozyskano ponad 200 mln USD i wysłano 140 tys. ton zboża ukraińskiego do najbiedniejszych krajów. - Jestem przekonany, że zdołamy znacznie zintensyfikować tę inicjatywę. Będzie to jeszcze większą gwarancją światowego bezpieczeństwa żywnościowego - powiedział prezydent Ukrainy.

Prezydent Ukrainy podziękował sekretarzowi generalnemu ONZ za "kategoryczne potępienie agresji rosyjskiej".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu