Zmowa cenowa w skupach kukurydzy? KRIR chce interwencji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-10-2019,13:45 Aktualizacja: 08-10-2019,13:21
A A A

Ceny ziarna kukurydzy mokrej są przedmiotem najnowszego wystąpienia Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych do Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa. W ocenie KRIR potrzebna jest interwencja państwowych instytucji.

Jak argumentuje rolniczy samorząd, obecna sytuacja na rynku ziarna kukurydzy nosi znamiona zmowy cenowej, ponieważ podmioty skupujące oferują rolnikom ceny poniżej 400 zł/t za kukurydzę o wilgotności 30 proc.

zbiory kukurydzy na ziarno, kukurydza, Izba Zbożowo-Paszowa, ceny kukurydzy

Rozpoczęły się zbiory kukurydzy na ziarno

Kukurydza zbierana jest już na ziarno, ale na razie pozyskano jej niewiele. Kupnem zainteresowane są wytwórnie pasz, które za tonę kukurydzy mokrej płacą 380-450 zł - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa. Zaawansowanie zbiorów w...

A najbliższy kontrakt terminowy MATIF wynosi 720 zł/t dla kukurydzy o wilgotności 15 proc.
 
"Rolnicy zdają sobie sprawę z konieczności doliczenia kosztów dosuszenia ziarna, ale rozpiętość cen jest nieakceptowalna. Polska, jak i inne kraje europejskie, została dotknięta klęską suszy, co również zmniejsza podaż kukurydzy i nie tłumaczy takich niskich cen skupowych" - zwraca uwagę KRIR.

W wystąpieniu rolniczy samorząd poprosił szefa resortu rolnictwa o interwencję oraz zawiadomienie prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o tej sprawie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj