Złodzieje chcą odnawialnej energii. Kradzione panele odzyskane
panekra2_fot._nosg
112 kradzionych paneli fotowoltaicznych znaleźli funkcjonariusze Straży Granicznej. Foto_NOSG
Branża odnawialnych źródeł energii (OZE) od jakiegoś czasu znajduje się na celowniku przestępców. Najbardziej chodliwym dla nich towarem są panele fotowoltaiczne. Sporą liczbę takich elementów odzyskali właśnie pogranicznicy.
Aż 112 kradzionych paneli fotowoltaicznych znaleźli w piątek 14 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka (woj. lubuskie) w jednym z zatrzymanych do kontroli pojazdów.
Przesłuchani na tę okoliczność mężczyźni w wieku 20 i 23 lat poinformowali strażników, że samochód z całym wyposażeniem otrzymali od nieznanego im mężczyzny 30 km przed granicą z Polską. Następnie mieli nim pojechać we wskazane miejsce.
"Z uwagi na to, iż służby niemieckie szybko ustaliły, że ujawnione panele fotowoltaiczne o wartości 64 tys. złotych skradziono na terytorium Niemiec, Polacy zostali zatrzymani. Obu przekazano policjantom w Słubicach, którzy prowadzić będą dalsze postępowanie w tej sprawie" – podał Nadodrzański Odział Straży Granicznej.
Biorąc pod uwagę, że to nie pierwszy przypadek zatrzymania przez służby transportu pozyskanych "na lewo" coraz popularniejszych w Polsce paneli do czerpania energii z promieni słonecznych, należy mieć się na baczności przy zakupie tego typu wyposażenia gospodarstw.
Nabywanie paneli ze sprawdzonych i pewnych źródeł może uchronić przed późniejszą odpowiedzialnością karną, związaną np. z nieumyślnym paserstwem.
- Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl
