Ziemniaki z Egiptu mają groźną bakterię. Minister chce zakazu importu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: MRiRW, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2018,10:25 Aktualizacja: 23-05-2018,10:38
A A A

W ziemniakach pochodzenia egipskiego wykryto groźną dla upraw bakterię. Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa podpisał wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu ich importu.

Obecność bakterii Ralstonia solanacearum w próbie pobranej z bulw ziemniaków pochodzenia egipskiego została potwierdzona w wyniku prowadzonych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa kontroli fitosanitarnych towarów pochodzenia roślinnego sprowadzanych z państw trzecich.

nieuczciwie praktyki handlowe, uokik, krir, producenci ziemniaków, ziemniaki

Dostawcy ziemniaków nabijani w butelkę? UOKiK prosi KRIR o opinię

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające mające wstępnie ustalić, czy wobec dostawców ziemniaków są stosowane praktyki nieuczciwie wykorzystujące przewagę kontraktową. UOKiK poinformował o tym...

To drugi w ostatnich dwóch latach przypadek wykrycia tej groźnej bakterii w ziemniakach importowanych z tego afrykańskiego kraju.

Za każdym razem do Polski trafiły za pośrednictwem innych państw członkowskich UE - przypomina resort rolnictwa na swojej stronie internetowej.

Bakteria Ralstonia solanacearum, ze względu na szkody gospodarcze, jakie może powodować, ma w Unii Europejskiej status organizmu kwarantannowego i podlega obowiązkowi zwalczania.

Charakteryzuje się bowiem szerokim zakresem roślin żywicielskich - poraża pond 200 gatunków roślin i obok bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus jest jednym z najgroźniejszych patogenów ziemniaka.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj