"Zielone miasteczko" powstanie przed kancelarią premiera

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-02-2015,8:10 Aktualizacja: 17-02-2015,8:49
A A A
Rolnicze OPZZ zapowiedziało na czwartek zorganizowanie "zielonego miasteczka" naprzeciwko kancelarii premiera - poinformował szef związku Sławomir Izdebski. W proteście ma wziąć udział 10 tysięcy rolników.
 
Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformował, że rolnicy przyjadą pod kancelarię premiera o godz. 13. Dodał, że tym razem przybędą do stolicy nie na traktorach, ale autobusami.
 
Według zapowiedzi będzie to "ogólnopolska akcja okupacyjna" zorganizowana w związku z niepodpisaniem porozumienia z rządem. Zakończy się, jeżeli spełniony będzie jeden z warunków: podpisane zostanie porozumienie lub też minister rolnictwa Marek Sawicki poda się do dymisji lub zostanie zdymisjonowany.
 
Zdaniem Izdebskiego minister, który odmawia zawarcia porozumienia, nie może dalej funkcjonować. Zaznaczył, że gdy na wiosnę ub.r. rolnicy protestowali w związku z sytuacją na rynku trzody chlewnej i z powodu ASF, Sawicki obiecywał protestującym, że jeśli powróci na stanowisko ministra, to w trzy miesiące zostanie załatwiona sprawa afrykańskiego pomoru świń, zmniejszenia populacji dzików i przywrócenia uboju rytualnego.
 
Jak mówił Izdebski, to nieprawda, że rolnicy nic nie wywalczyli. Będzie zwrot części kosztów kwot mlecznych, może być rozwiązana sprawa dzików, bo o tym mówił już w mediach Sawicki. 
 
Dodał że OPZZRiOR domaga się odszkodowań dla rolników w wysokości 7 mln zł. Zaznaczył, że nie chodzi o to, by minister natychmiast wyłożył pieniądze, ale musi być podpisane porozumienie, które zagwarantuje takie wypłaty.
 
Podkreślił, że jeżeli premier Ewa Kopacz zdecyduje się na jego podpisanie, to wtedy "miasteczka" nie będzie, a rolnicy wrócą do domów. Ocenił, że takie rozwiązanie jest możliwe.
 
Przypomniał że najważniejszymi postulatami OPZZRiOR są: odszkodowania za straty spowodowane przez dziki, zwrot kosztów wszystkich zakupionych przez rolników kwot mlecznych, dopłaty do eksportu wieprzowiny, zakupy interwencyjne na zapasy państwowe oraz zakaz sprzedaży ziemi, by nie trafiała ona "w obce ręce".
 
Według Izdebskiego do protestu chcą się przyłączyć też górnicy z Sierpnia 80, trwają ponadto rozmowy z innymi grupami m.in. związkami pielęgniarek i położnych oraz kolejarzy. Zdaniem szefa OPZZRiOR do protestu dołączą się też rolnicy z innych organizacji związkowych, wymienił Solidarność RI oraz Samoobronę.
 
Izdebski poinformował, że uzyskał od miasta zgodę na funkcjonowanie "miasteczka" przez 6 dni. Pytany o legalność manifestacji pod ministerstwem rolnictwa wyjaśnił, że była to akcja zorganizowana "spontanicznie", a wtedy przepisy pozwalają nie karać jej uczestników.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj