Zboża wypłyną w świat z państwowego portu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-06-2019,14:25 Aktualizacja: 13-06-2019,14:31
A A A

- Jeszcze w tym roku uruchomimy państwowy port do przeładunku zbóż, z którego będą mogli korzystać polscy rolnicy - powiedział w Sejmie Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Szef resortu powiedział, że Polska radzi sobie bardzo dobrze na rynkach międzynarodowych i wciąż poszukuje nowych. Wskazał, że ub. roku eksport był wart ok. 30 mld euro w samej produkcji rolno-spożywczej.

transport, port w Gdańsku, transport zbóż, logistyka, inwestycje, Gdańsk

Wzrasta znaczenie polskich portów morskich

600 mln zł zainwestuje Port w Gdańsku w dwa wielkie projekty, realizowane przy pomocy środków z Unii Europejskiej. Pomogą one przyciągnąć nowych kontrahentów w akwenie Morza Bałtyckiego, który jest najszybciej rozwijającym się...

Polityk zaznaczył, że jeśli chodzi o eksport zboża, to dla Polski rynkami zbytu są te kraje, które nigdy tego zboża nie będą miały u siebie. - To są kraje Afryki Północnej i zatoki Perskiej - poinformował. Dodał, że problemem dotyczącym eksportu zbóż z Polski jest brak portów do przeładunków.

- Istnieją nabrzeża prywatne, które same decydują, komu pozwolą sprzedawać, podjęliśmy więc decyzje do uruchomieniu państwowego portu do przeładunku zbóż i innych nasion rolniczych. To rozwiąże problem, bo wtedy zorganizowane grupy rolników, duzi producenci, będą mieli możliwość sprzedaży poprzez ten państwowy port - podkreślił.

Polityk stwierdził, że w tym roku ceny zbóż są wyższe niż przed rokiem. Jego zdaniem wpływ na to miała nie tylko sytuacja na rynkach międzynarodowych, ale i ciężka ubiegłoroczna susza w Polsce.

Ardanowski zaznaczył, że oczywiście droższe zboże cieszy rolników, ale ma wpływ na ceny żywności. Według ministra to susza w głównej mierze wpłynęła na ten wzrost.

port w Gdańsku, Gdańsk, transport morski, port centralny w porcie morskim w gdańsku, transport zbóż

Gdański port wyśle w świat jeszcze więcej towarów z Polski

Ogłoszony został przetarg na wykonanie koncepcji zagospodarowania Portu Centralnego w Porcie Morskim w Gdańsku. Planuje się przeznaczyć kilkaset hektarów terenu Zatoki Gdańskiej pod nowe, uniwersalne terminale. Pierwsze mogą być gotowe w...

Poseł Piotr Pyzik (PiS) pytał ministra o skalę ewentualnych strat wywołanych zjawiskami pogodowymi. Minister odpowiedział, że tegoroczna wiosna była bardzo sucha, na koniec kwietnia sytuacja była wręcz dramatyczna, opady w maju poprawiły sytuację, choć na południu Polski pojawiły się powodzie i podtopienia.

- Trudno na razie oszacować skalę strat, choć bardzo się temu przyglądamy - powiedział. Dodał, że Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa rozpoczął dekadowe raporty monitorowania suszy.

Jak mówił, susza występuje na razie w województwie Zachodniopomorskim, w kilku obszarach Łódzkiego i na Podlasiu, ale to są raczej punktowe susze. Wskazał, że dotknęła głównie uprawy zbóż jarych i tryskawek.

Według Ardanowskiego trudniej będzie oszacować sytuację w sadownictwie i wpływ na rynek. Zaznaczył, że tam gdzie będą występowały niekorzystne zjawiska przyrodnicze, powołane zostaną komisje, by oszacować straty i zastosować adekwatną pomoc.

Podkreślił, że jeśli będą potrzebne nadzwyczajne środki, jak w ubiegłym roku, to rząd będzie reagował.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement