Zbiorniki małej retencji do renowacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Agnieszka Grzelak-Michałowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-07-2022,13:50 Aktualizacja: 12-07-2022,15:33
A A A

Prawie 1,5 mln zł otrzymają w tym roku gminy w Łódzkiem na renowację zbiorników wodnych. Pieniądze z budżetu województwa pomogą zapobiegać skutkom suszy.

- Około 60 proc. terenów województwa łódzkiego jest zagrożonych suszą rolniczą. W centralnej części Polski, w czasie długotrwałych okresów bez opadów, susza rozwija się niezwykle intensywnie, w dodatku towarzyszy temu niska dostępność zasobów wód powierzchniowych. Dlatego właśnie tak ważne jest inwestowanie w zbiorniki małej retencji - powiedział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa.

pomoc suszowa, susza rolnicza, Lubelska Izba Rolnicza, aplikacja zgłoś szkodę rolniczą

Co z pomocą suszową za bieżący rok? Jest interwencja

Z końcem czerwca przestano przyjmować wnioski o tzw. pomoc suszową za 2021 rok. W bieżącym roku niedobór wody też jednak doskwiera rolnikom i lubelski samorząd rolniczy interweniuje w tej sprawie. Wystąpienie zaadresowane jest do...

Na renowację zbiornika wodnego m.in. makowski samorząd otrzymał ponad 122 tys. zł. Zbiornik, znajdujący się w centrum Makowa, obecnie jest zamulony, a w ramach projektu planowane jest jego oczyszczenie, wyprofilowanie, zagęszczenie skarp i wyłożenie dna hydroizolacją.

Dzięki dofinansowaniu inwestycji, zbiornik będzie spełniał swoje funkcje, czyli gromadził wody w czasie nasilonych opadów czy roztopów, tworzył rezerwuar wody na czas suszy i zmniejszał ryzyko powodzi i podtopień.

Podczas ostatniej sesji sejmik przyjął uchwałę w sprawie udzielenia z budżetu woj. łódzkiego na 2022 rok pomocy finansowej dla jednostek samorządu terytorialnego na realizację zadań związanych z renowacją zbiorników małej retencji w celu zapobiegania skutkom suszy.

Pieniądze przeznaczone zostaną na 13 zadań zgłoszonych przez gminy na kwotę prawie 1,5 mln zł. Samorządy mogły wnioskować o pomoc finansową w wysokości maksymalnie 80 proc. wszystkich kosztów, jednak nie przekraczającą kwoty 150 tys. zł.
 

Poleć
Udostępnij