Zapłacili 5450 zł za metr drewna

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: LP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
24-01-2017,14:05 Aktualizacja: 25-01-2017,21:54
A A A

19 stycznia już po raz 26. zorganizowano Międzynarodową Aukcję Cennego Drewna Dębowego w Krotoszynie. To najstarsza giełda surowca drzewnego w Polsce.

"Losy" na tegoroczną aukcję pochodziły aż z 10 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Przekazały je nadleśnictwa Krotoszyn, Piaski, Jarocin, Taczanów, Łopuchówko, Pniewy, Karczma Borowa, Konin, Oborniki i Sieraków - informuje serwis Lasów Państwowych.

Zasady usuwania drzew i krzewów z prywatnych działek

Prywatny właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej posesji, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą - wyjaśnia MŚ w związku z nowym prawem dot. usuwania drzew i...
Łącznie podczas aukcji sprzedano 980 m3 surowca dębowego (na wystawioną masę 982 m3). Średnia cena jaką uzyskano wynosiła 2848,07 zł/m3, w tym: WA1 3415 zł/m3, WB0 2859 zł/m3, WC0 2146 zł/m3, WD 1770zł/m3.

Najwyższa wylicytowana cena surowca dębowego jakości okleinowej wyniosła 5450 zł/m3, dla porównania w ubiegłym roku  było to 4500 zł/m3.

W aukcji uczestniczyli przedstawiciele z 12 firm, w tym po jednej z Austrii, Estonii i Niemiec. Największą masę zakupiła firma z Estonii.

Pierwszą Aukcję Cennego Drewna Dębowego w Krotoszynie zorganizowano 17 grudnia 1990 r. Ta najdłużej działająca giełda surowca drzewnego w powojennej Polsce przyczyniła się m.in. do zbudowania pierwszego "komercyjnego" cennika na drewno w polskich Lasach Państwowych. Do dnia dzisiejszego giełda prowadzona w Nadleśnictwie Krotoszyn uznawana jest za symbol i markę LP.

Począwszy od 1992 r.  aukcję organizuje się w każdy trzeci czwartek stycznia. Na giełdę trafia wyłącznie drewno pochodzące z cięć planowych. Nie wybiera się najcenniejszych sztuk z drzewostanu. W tym roku na sprzedaż wystawiono blisko 1000 m3 drewna dębowego, w tym ok. 350 m3 jakości okleinowej. Pozostałą masę stanowiło drewno tartaczne.

[WIDEO] Cenne drewno można było spokojnie obejrzeć przed zakupemlasy państwowe, pgnig, konrad tomaszewski, dochody lasów państwowych

Lasy Państwowe chcą w tym roku sporo zarobić

Wynik finansowy za 2016 r. powinien ukształtować się na podobnym poziomie co w ubiegłym roku i wynieść ponad 400 mln zł - ocenił Konrad Tomaszewski, szef Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. Firma wyda na inwestycje ponad 600 mln zł....
Drewno na aukcję grupowane jest według kategorii jakościowych w tzw. losy.

Po klasyfikacji przewozi się je na place ekspozycyjne, na których oglądają je potencjalni kupujący. By wyeksponować rysunek słojów, z czoła kłód obcinany jest gładki plaster a kłody układa się "pod sznurek".

Termin "los" odnosi się zarówno do jednej kłody, jak i kilku, a nawet kilkunastu kłód charakteryzujących się zbliżonymi cechami. Najcenniejsze kłody oznacza się symbolem "AF" i "ATF". Stanowią "czystą okleinę" lub "częściową okleinę", czyli drewno wykorzystywane do produkcji forniru.

Od 2001 r. kategoria "AF", czyli "czysta okleina", przestała być wystawiana na licytację. Drewno to miało wyjątkowo równomierne i gęste usłojenie, nawet powyżej 12 słojów przyrostów rocznych na centymetrze oraz jednolitą barwę.

Surowiec ATF jest tylko nieco gorszy pod względem jakości. W tej kategorii stwierdza się od 7 do 12 przyrostów na centymetrze.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement