Zaniedbania w stosowaniu środków ochrony indywidualnej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-07-2016,13:00 Aktualizacja: 18-07-2016,13:23
A A A

Lato to czas wzmożonej pracy w gospodarstwach rolnych. To także moment, w którym wzrasta liczba potencjalnych dla rolnika zagrożeń.

W lipcu i sierpniu szczególnie intensywnie pracę rolników wspierają specjalistyczne pojazdy i narzędzia - między innymi kombajny, prasy do słomy i siana czy przyczepy transportowe.

O zdrowiu, a nieraz i życiu osób pracujących w gospodarstwach decyduje działanie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz właściwe przygotowanie do pracy. Dlatego bardzo ważne jest to, by tę pracę wspierały również prawidłowo dobrane środki ochrony indywidualnej.

wypadek w gospodarstwie, żniwa, odszkodowanie za wypadek, OC rolnika, rekompensata za wypadek

Jak ubiegać się o odszkodowanie za wypadek na roli?

Rolnicy są jedną z najbardziej narażonych na szkody grup zawodowych. Według statystyk prowadzonych przez KRUS, w pierwszym kwartale 2016 roku doszło do 4659 wypadków na roli. Podpowiadamy, kiedy i jakie odszkodowanie przysługuje...
- Polscy rolnicy bardzo rzadko korzystają z ubrań ochronnych i masek - mówi Zdzisław Antoń, dyrektor lubelskiego KRUS. -  W ostatnich latach u rolników coraz częściej stwierdzane są choroby zawodowe (np. płuco rolnika). Są one związane z wieloletnim narażeniem na różnego rodzaju pyły w tym organiczne oraz substancje chemiczne np. środki ochrony roślin - dodaje.

Przyczyną tych chorób są w głównej mierze zaniedbania w stosowaniu środków ochrony indywidualnej. - Dlatego konieczne jest ciągłe uświadamianie tej grupy zawodowej w zakresie zagrożeń i potencjalnych skutków wiążących się z lekceważącym podejściem do ochrony własnego zdrowia - zaznacza dodaje Paweł Górski z działu bezpieczeństwa pracy firmy 3M Poland.

Według danych KRUS w pierwszej połowie 2016 roku doszło do 4659 zdarzeń wypadkowych, co stanowi spadek o 7,6 proc. względem analogicznego okresu w 2015 roku.

Kolejny dramatyczny wypadek. Kombajn wciągnął stopę 21-latka

Policjanci z Janowa Lubelskiego wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło w poniedziałek w miejscowości Branewka, w powiecie janowskim. 21-latek doznał poważnych obrażeń pracując przy kombajnie ziemniaczanym. Jego prawa stopa...
W ciągu ostatnich 5 lat (2011-2015) doszło do niemal 80 tys. wypadków powodujących uszczerbek na zdrowiu lub śmierć rolnika. Wciąż jest to jedna z najbardziej narażonych na wypadki grup zawodowych w Polsce i Europie.

Jak działać bezpiecznie? Myśląc o właściwiej ochronie i zapobieganiu sytuacjom potencjalnie niebezpiecznym, należy zwrócić uwagę na swój stan zdrowia.

Pracę powinny wykonywać jedynie osoby zdrowie i w pełni sprawne. Szczególnie latem pamiętać trzeba o przerwach w pracy i odpoczynku, nawodnieniu organizmu oraz ochronie ciała i głowy przed oddziaływaniem wysokiej temperatury.

Nieporządek w miejscu pracy i nadmierny pośpiech to jedne z najbardziej powszechnych przyczyn wypadków w gospodarstwach rolnych. Dlatego konieczne jest właściwie przygotowanie miejsca pracy - zadbanie o ład i porządek, sprawdzenie stanu technicznego i sprawności sprzętów oraz mocowania elementów urządzeń i pojazdów.

ubezpieczenia, rolnicze, komleksowa polisa, nnw

Ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w rolnictwie

Rośnie liczba ubezpieczonych rolników i coraz częściej decydują się oni na kompleksowe rozwiązania – wynika z danych Gothaer TU S.A. W okresie od stycznia do września 2015 roku Gothaer sprzedał o 20 proc. polis więcej w...
Szczególnie istotne jest także stosowanie odpowiednich i zaawansowanych technologicznie środków ochrony indywidualnej, takich jak odzież ochronna oraz sprzęt ochrony układu oddechowego, oczu i twarzy.

Latem na wypadki narażone są szczególnie dzieci, które wakacje spędzają na wsi - w miejscu, w którym mieszkają, albo w którym odwiedzają swoich bliskich. Należy pamiętać o tym, by dzieci zawsze znajdowały się pod właściwą opieką osób dorosłych, a jeśli wykonują prace w gospodarstwie - by te odpowiadały ich możliwościom i umiejętnościom.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj