Zakończył się protest rolników przy polsko-litewskiej granicy. "Ukraińskie zboże wraca w postaci mąki i otrębów"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Jacek Buraczewski PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
07-03-2024,16:15 Aktualizacja: 07-03-2024,16:16
A A A

Rolnicy z północno-wschodniej Polski zakończyli w czwartek trwający od ubiegłego piątku protest przed polsko-litewską granicą w Budzisku.

Organizator protestu Karol Pieczyński powiedział PAP, że rolnicy nie blokowali granicy. „Protest polegał na tym, że przyglądaliśmy się skoordynowanej akcji służb granicznych w kontrolowaniu wjeżdżających do Polski ciężarówek” – dodał rolnik.

Rolnicy już w piątek zapowiedzieli, że głównym ich celem będzie kontrola i ograniczenie przewozu zboża ukraińskiego na Litwę, które potem wraca do Polski.

Owszem, zboże ukraińskie jedzie przez Polskę na Litwę i wraca do Polski i na rynek europejski w postaci mąki i otrębów pszennych. To odbywa się obecnie w granicach prawa” – poinformował Kuczyński.

Rolnicy oczekują od strony litewskiej wprowadzenia zakazu importu zboża z Ukrainy i wdrożenia przepisów tranzytowych dotyczących zboża, podobnych do tych obowiązujących w Polsce.

Kuczyński poinformował, że do Polski i UE z Litwy wjeżdża także zboże rosyjskie, głównie ze strony Łotwy. Kuczyński podkreślił, że dobrze się stało, że kilka dni temu premierzy Polski i Litwy ustalili wspólne stanowisko dotyczące wprowadzenia przez UE embarga na produkty rolno-spożywcze z Rosji i Białorusi.

Poleć
Udostępnij