Copy LinkXFacebookShare

Zagospodarowanie państwowych gruntów w I kwartale 2023 r.

Do podstawowych zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa należy gospodarowanie nieruchomościami rolnymi będącymi w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP). Na koniec I kwartału 2023 r. w Zasobie pozostawało prawie 1 mln 342 tys. ha państwowej ziemi, z czego ok. 1 mln 71 tys. ha stanowią grunty wydzierżawione, a do rozdysponowania pozostaje ok. 163 tys. ha.

Od początku działalności dawnej Agencji Nieruchomości Rolnych – obecnie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – do końca marca 2023 r. przejęto do Zasobu WRSP około 4,75 mln ha nieruchomości rolnych. Stan gruntów pozostających w Zasobie WRSP na 31 marca 2023 r. wynosił ogółem 1 mln 342 tys. ha.

Dzierżawa gruntów rolnych

Podstawową formą nietrwałego rozdysponowania i zagospodarowania gruntów rolnych Zasobu jest dzierżawa. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem, gdyż jest to dogodny sposób użytkowania gruntów i budynków, nie wymagający angażowania znacznych środków finansowych, jak ma to miejsce przy nabywaniu nieruchomości.

 

Powierzchnia gruntów w Zasobie WRSP pozostająca w dzierżawie
wg stanu na 31.03.2023 r. wg województw – 1 071 323 ha

 

Źródło: Departament Gospodarowania Zasobem

Według stanu na koniec marca 2023 r. w dzierżawie pozostawało 1 mln 71 tys. ha. Największe powierzchnie wydzierżawionych gruntów znajdują się w województwach: zachodniopomorskim – 220 tys. ha; wielkopolskim – 163 tys. ha; dolnośląskim – 156 tys. ha i warmińsko-mazurskim – 130 tys. ha, najmniejsze w województwach: świętokrzyskim – 5 tys. ha i małopolskim – 8 tys. ha. W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wydzierżawiono ogółem ponad 5,8 tys. ha gruntów.

Wydzierżawienie nieruchomości Zasobu WRSP następuje głównie w trybie przetargowym. Podstawowym rodzajem przetargów na dzierżawę jest przetarg ograniczony, w którym mogą uczestniczyć wyłącznie rolnicy indywidualni zamierzający powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rodzinne. W okresie od początku stycznia do końca marca 2023 r. w całym kraju przeprowadzono prawie 1,5 tys. przetargów na dzierżawę. Najwięcej przetargów zorganizowały Oddziały Terenowe w: Olsztynie, Warszawie i Wrocławiu odpowiednio: 290, 257, 206.

Sprzedaż państwowej ziemi

Inną formą gospodarowania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa jest sprzedaż. Zalicza się ją do trwałego rozdysponowania nieruchomości. W pierwszych trzech miesiącach br. oddziały terenowe KOWR sprzedały prawie 1,4 tys. ha nieruchomości. Największe powierzchnie sprzedały Oddziały Terenowe w: Olsztynie, w Szczecinie oraz w Warszawie i Gorzowie Wlkp., a najmniejsze w: Krakowie, Częstochowie i Białymstoku.

 

 Źródło: Departament Gospodarowania Zasobem

W okresie styczeń-marzec br. odbyło się ponad 6,0 tys. przetargów na sprzedaż nieruchomości.  Najwięcej zorganizowały Oddziały Terenowe w Rzeszowie – 818, w Szczecinie – 744 i Kielcach – 622.

Grunty pozostające do rozdysponowania

Według stanu na dzień 31.03.2023 r. w ogólnej powierzchni gruntów Zasobu WRSP pozostawało do rozdysponowania około 163 tys. ha. Dokonana szacunkowa ocena przydatności tych gruntów do różnych celów wykazała, że większość z nich jest o niskiej przydatności rolniczej i znacznym rozdrobnieniu.

Największe powierzchnie gruntów do rozdysponowania znajdują się w województwach: zachodniopomorskim – 30 tys. ha, dolnośląskim – 25,5 tys. ha, lubuskim – 15,3 tys. ha, warmińsko-mazurskim – 13,5 tys. ha i wielkopolskim – 13 tys. ha.

 

 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!