Wójt gminy rozwiązał protest rolników na granicy w Dorohusku. Rolnicy wystąpią do sądu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Gabriela Bogaczyk PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
22-04-2024,14:55 Aktualizacja: 22-04-2024,15:02
A A A

Wójt gminy zdecydował w poniedziałek o rozwiązaniu protestu rolników na granicy w Dorohusku (Lubelskie). Ruch pojazdów został już przywrócony - wynika z informacji przekazanych PAP. Protestujący zapowiedzieli odwołanie się od tej decyzji.

„Wydałem decyzję o rozwiązaniu protestu rolników przed przejściem w Dorohusku ze względu na straty przedsiębiorców z naszego regionu, jak i ze względu na mieszkańców, bo jest bardzo duże ryzyko utraty przez nich pracy w różnego rodzaju firmach związanych z przejściem granicznym. Tym bardziej że protest nie przynosi żadnego efektu” – poinformował PAP w poniedziałek wójt gminy Dorohusk Wojciech Sawa.

Przypomniał, że protesty na granicy w Dorohusku trwają od października 2022 r. Najpierw granicę blokowali przewoźnicy, a teraz rolnicy.

Wójt przekazał, że najpierw przedstawiciel gminy ogłosił słownie rolnikom informację o rozwiązaniu zgromadzenia. W ciągu 72 godzin zostanie im ona przekazana na piśmie. Protestujący mają 7 dni na odwołanie się od tej decyzji do Sądu Okręgowego w Lublinie.

Przewodniczący protestu rolników w Dorohusku Marcin Wilgos w rozmowie z PAP potwierdził, że zamierza złożyć odwołanie w tej sprawie.

„Nie odwołując się, wychodziłoby na to, że godzimy się na decyzję wójta” – dodał.

dorohusk, rolnicy, przedsiębiorcy, granica

Przedsiębiorcy chcą zawieszenia protestu rolników na granicy w Dorohusku. Rolnicy: nie ma na to zgody

Przedsiębiorcy z województwa lubelskiego chcą zawieszenia protestu rolników przed przejściem z Ukrainą w Dorohusku ze względu na straty ponoszone przez nich w wyniku blokady granicy. W poniedziałek wojewoda lubelski spotkał się w...

Kom. Ewa Czyż z chełmskiej policji przekazała, że ruch na granicy został już przywrócony, a rolnicy mają czas do godz. 18.00 na posprzątanie miejsca zgromadzenia.

Podczas rozchodzenia się uczestników protestu doszło do zapalenia się kilku bel słomy, które znajdowały się w miejscu manifestacji. Przyjechała straż pożarna i ugasiła ogień” – opisała policjantka.

Tydzień temu w Dorohusku odbyło się spotkanie wojewody Krzysztofa Komorskiego z protestującymi rolnikami i przedsiębiorcami z woj. lubelskiego, którzy apelowali o zawieszenie protestu rolników przed przejściem z Ukrainą w Dorohusku ze względu na straty ponoszone przez nich w wyniku blokady granicy. Głównie chodzi o firmy obsługujące obrót towarowy między Polską a Ukrainą, np. agencje celne, kantory, firmy transportowe, magazyny, składy celne, a także o eksporterów i importerów.

Od 9 lutego br. na drogach do przejść granicznych z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem protestują rolnicy. Ich główne postulaty to likwidacja Zielonego Ładu i zablokowanie importu produktów rolnych z Ukrainy.

Poleć
Udostępnij