Województwo wesprze spółki wodne. Zadań nie brakuje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2021,10:35 Aktualizacja: 21-06-2021,11:10
A A A

Samorząd województwa małopolskiego przeznaczył ponad 600 tys. zł na bieżące utrzymanie urządzeń melioracyjnych oraz dofinansowanie inwestycji realizowanych przez spółki wodne.

Zarząd Województwa Małopolskiego od 2017 roku przyznaje pieniądze na pomoc spółkom wodnym z regionu oraz ich związkom. Dotąd było to w sumie blisko 1,8 mln zł.

melioracja, wody polskie, urządzenia melioracyjne, system nawodnień, walka z suszą

Melioracja ma zapewnić także nawodnienie upraw

Przywracanie dwukierunkowych funkcji obiektów melioracyjnych na funkcje nawadniająco-odwadniające - to cel pilotażowego Programu Nawodnień Rolniczych. W tym roku uruchamia go Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Program jest już...

Zgodnie z decyzją władz, w 2021 r. z dofinansowania skorzystają 22 spółki wodne oraz ich związki z przeznaczeniem na zadania wpływające na efektywność produkcji rolniczej oraz przyczyniające się do ochrony przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, jak powódź i susza.

Spółki w ramach otrzymanych środków wykonują m.in. konserwację i renowację rowów melioracyjnych, rurociągów oraz usuwają szkody powodziowe.

- Systemy melioracyjne rzadko budzą zainteresowanie osób, które nie mają na co dzień do czynienia z tematami dotyczącymi rolnictwa. Tymczasem od ich właściwego stanu i funkcjonowania bardzo wiele zależy. Spółki wodne zawiązywane przez właścicieli gruntów to bardzo dobry przykład oddolnej współpracy gospodarzy. Warto dbać o kondycję spółek wodnych, korzystać z ich wieloletnich doświadczeń, by dzięki temu praktycznie wspierać i polepszać warunki gospodarowania producentów rolnych - podkreśla Łukasz Smółka, wicemarszałek woj. małopolskiego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj