Wojewoda zakazał zbiorowych polowań, marszałek koryguje plany łowieckie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-03-2018,14:55 Aktualizacja: 05-03-2018,12:40
A A A

Na Lubelszczyźnie obowiązuje zakaz polowań zbiorowych, zaś na Podlasiu dokonano korekty łowieckich planów hodowlanych na lata 2017-2027. Obie decyzje mają związek z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń.

Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski podpisał rozporządzenie, w którym wspomniano o wykryciu w 2018 r. w tym regionie dwóch ognisk ASF u świń i stwierdzeniu 267 przypadków choroby u dzików. Założeniem dokumentu jest nie dopuszczenie do rozprzestrzeniania się wirusa.

walka z asf w polsce, budowa zapory na wschodniej granicy, migracja dzików, dzik, hodowla trzody chlewnej, hodowla świń

Projekt ustawy o budowie zapory przed dzikami trafił do konsultacji

Projekt ustawy o budowie zapory przed dzikami wzdłuż wschodniej granicy Polski przekazany został do konsultacji publicznych. Ogrodzenie ma ograniczyć rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń. Projekt zakłada budowę ogrodzenia podobnego do...

Zakaz zbiorowych polowań na zwierzęta łowne obowiązuje: w powiecie łukowskim (gminy Wola Mysłowska, Krzywda, Wojcieszków), w powiecie radzyńskim (gmina Borki), w powiecie lubartowskim (gminy Kock, Firlej, Lubartów, Serniki, Ostrów Lubelski i Uścimów), w powiecie łęczyńskim (gminy Ludwin, Puchaczów i Cyców) oraz w powiecie chełmskim (gminy Siedliszcze, Chełm, Dorohusk).

Spod zakazu wyłączone są "niepowodujące nadmiernego przemieszczania się dzików" polowania zbiorowe bez udziału psów, bez naganki lub z naganką ograniczoną do nie więcej niż sześciu naganiaczy.

Wykonanie rozporządzenia powierzone zostało Zarządom Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Białej Podlaskiej, Chełmie, Lublinie, Siedlcach i Tarnobrzegu.

Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego oraz Andrzej Józef Nowak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku podpisali natomiast korektę łowieckich planów hodowlanych na lata 2017-2027. Wynika to z polecenia resortu środowiska w kwestii redukcji zagęszczeń dzików w obwodach łowieckich do 0,1 osobnika/km kw.
 

Poleć
Udostępnij