Wnioski "obszarowe" razem z wnioskami o dopłaty do nasion? Tak nie będzie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-08-2022,12:45 Aktualizacja: 16-08-2022,12:47
A A A

Resort rolnictwa odniósł się do wniosku w sprawie możliwości składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego wraz z wnioskami o płatności obszarowe. O taką zmianę przepisów apelował rolniczy samorząd.

"Informuję, że propozycja połączenia wniosku o dopłaty do materiału siewnego z wnioskiem o płatności obszarowe, nie jest możliwa do zrealizowania" – napisał w odpowiedzi Lech Kołakowski, wiceminister rolnictwa.

Jak wyjaśnił, pomoc w formie dopłat do materiału siewnego nie jest płatnością obszarową i dodatkowo jest udzielana w formule pomocy de minimis w rolnictwie, co wymusza stosowanie odrębnych procedur obsługi, innych niż w przypadku płatności obszarowych. "Złożenie wniosku o przyznanie płatności obszarowych możliwe jest tylko raz w roku, w określonych przepisami terminach (15 marca – 15 maja). Skrócenie terminu składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego, który upływa obecnie 25 czerwca, mogłoby wyłączać niektórych producentów ziemniaka z możliwości ubiegania się o pomoc na plantacje ziemniaka, bo termin złożenia wniosku przypadałby po terminie składania wniosków o płatności obszarowe za dany rok" – argumentował dodatkowo wiceszef resortu rolnictwa.

dopłaty do nawozów, ARiMR, wsparcie dla rolnictwa

Przez miesiąc na konta rolników wpłynęło blisko 1,6 miliarda złotych

Ponad 254 tys. rolników otrzymało do 9 sierpnia 1,577 mld zł z tytułu pomocy do zakupu nawozów mineralnych - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wypłata pieniędzy ruszyła 11 lipca. "Dofinansowanie ma...
Zwrócił ponadto uwagę, że w ramach aplikacji eWniosekPlus, za pomocą, której składane są wnioski o płatności obszarowe, pozyskiwane są dane w takim zakresie, jaki jest niezbędny do ustalenia kwalifikowalności do przyznania przedmiotowego wsparcia. Rozbudowa ww. formularza wniosku o odrębne formy wsparcia, mogłaby w ocenie resortu niekorzystnie wpłynąć na postępowania prowadzone w sprawie przyznania płatności obszarowych.

"Należy jednak podkreślić, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) podjęła działania, aby uprościć składanie i obsługę wniosków o przyznanie innych form wsparcia. W tym celu uruchomiona została platforma e-usług, tzw. Platforma Usług Elektronicznych (PUE). Funkcjonalności portalu dostępne są dla wszystkich osób, które posiadających numer identyfikacyjny producenta. Dzięki PUE, po jednorazowym zalogowaniu, beneficjenci mają dostęp do różnych wniosków, swoich danych, informacji finansowych itp. Udostępnione e-usługi są świadczone w jednolity i spersonalizowany sposób" – zapewnił Lech Kołakowski.

Jak dodał, w ramach przedsięwzięcia "Okienko dla rolnika" planowane jest udostepnienie składania wniosku o dopłaty do materiału siewnego drogą elektroniczną z wykorzystaniem funkcjonujących w ARiMR rozwiązań informatycznych.

 

Poleć
Udostępnij