Wkrótce całkowity zakaz palenia węglem w piecach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Piotr Doczekalski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-02-2020,18:20 Aktualizacja: 04-02-2020,20:08
A A A

Zasady dofinansowania wymiany kotłów i wymagania stawiane przez uchwały antysmogowe - przewiduje kampania informacyjna nt. działań antysmogowych samorządu woj. dolnośląskiego. Informacje znajdą się np. na stronie internetowej, będą też spoty w radiu i telewizji.

Kampania "Wybierz czyste zasady!" będzie prowadzona m.in. na portalu www.czystezasady.pl.

Umieszczono tam m.in. informacje o dofinansowaniu wymiany kotłów, kontakt do doradców energetycznych oraz treść dolnośląskich uchwał antysmogowych. Kampania będzie też prowadzona na portalu społecznościowym.

smog, czyste powietrze, zanieczyszczenie powietrza

Dusimy się na wsi i w miastach. Państwu grozi lawina pozwów o smog

Wkrótce się okaże, czy czyste powietrze jest dobrem osobistym - donosi piątkowa "Rzeczpospolita". Jak informuje dziennik, w Sądzie Najwyższym będzie rozstrzygana pierwsza sprawa, w której sąd oceni, czy prawo do życia w...

Zaplanowano również emisję spotów radiowych i telewizyjnych.

Marszałek województwa Cezary Przybylski mówił we wtorek na konferencji prasowej, że za problem zanieczyszczenia powietrza w 80 proc. odpowiada niska emisja kominowa, a transport samochodowy - od 10 do 30 proc. Przypomniał, że w listopadzie 2017 r. Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął trzy uchwały antysmogowego - dla Wrocławia, dolnośląskich uzdrowisk oraz dla pozostałej części województwa.

Dokumenty te zakazują od lipca 2018 r. stosowania najgorszej jakości paliw stałych - węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, a także węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm.

Całkowity zakaz palenia węglem we Wrocławiu ma zostać wprowadzony od 1 lipca 2028 r. Po 1 lipca 2018 r. we Wrocławiu nie można instalować nowych kotłów na paliwa stałe. Od 1 lipca 2024 r. nie będzie można używać pieców najgorszej jakości (poniżej 3. klasy), a do czerwca 2028 we Wrocławiu powinny zostać wymienione wszystkie piece na paliwa stałe.

smog, śląskie, zanieczyszczenie powietrza

Smog nas zabija. Wymiana kopciuchów zajmie kilkadziesiąt lat?

Jeżeli obecne, bardzo powolne, tempo wymiany kopciuchów w miastach Zagłębia Dąbrowskiego nie wzrośnie, proces ten zakończy się za kilkadziesiąt lat - uważają przedstawiciele Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego. Rozesłali oni we wtorek...

Według uchwały od lipca 2028 r. w większości dolnośląskich uzdrowisk będzie obowiązywał zakaz opalanie budynków paliwami stałymi.

Dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego Maciej Zathey podkreślił, że uchwały te obowiązują każdego mieszkańca regionu, ale z przeprowadzonych przez urząd badań wynika, że ich znajomość nie jest powszechna.

- Stąd kampania edukacyjna, informacyjna, która odwołuje się do wiedzy każdego z mieszkańców i do tego, że od każdego obywatela zależy przyszłość województwa, społeczeństwa, nas i to, że każdy ma wpływ na jakość powietrza - mówił Zathey.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement