Winobranie może być wyjątkowo krótkie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-10-2021,13:35 Aktualizacja: 05-10-2021,13:47
A A A

Na Podkarpaciu prognozowana niesprzyjająca pogoda może zakończyć tegoroczne winobranie na początku przyszłego tygodnia - uważa Leszek Szczęch, prezes Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

- Jeżeli sprawdzą się aktualne prognozy pogody, to tegoroczne winobranie zakończy się za kilka dni. Według nich, od poniedziałku należy się spodziewać ochłodzenia i opadów deszczu. W takich warunkach zbiory będą utrudnione - powiedział ekspert.

wino, alkohol, przymrozki w winnicach

Spada produkcja wina. Alkohol będzie znacznie droższy?

Produkcja wina u trzech głównych unijnych producentów tego napoju: Włoszech, Francji i Hiszpanii w tym roku spadnie o ok. 18 proc. i wyniesie ok. 117,3 mln hektolitrów (hl) tj. - szacuje Copa-Cogeca. Powodem są mniejsze zbiory...

Jak zaznaczył, w tym roku na Podkarpaciu winobranie zaczęło się w połowie września - dwa tygodnie później niż zazwyczaj. - Zadecydowała o tym aura. Na wiosnę wegetacje opóźniła chłodne i deszczowe dni. Podobnie było też na przełomie sierpnia i września - wyjaśnił. W ocenie Szczęcha, w związku z tym owoce z tegorocznych zbiorów są nieco słabszej jakości.

W południowo-wschodniej Polsce jest przeszło 150 winnic. Liczą od kilku arów do kilku hektarów; największe mają po 10-12 ha. Przeważają jednak winnice o powierzchni 20-40 arów.

Na Podkarpaciu uprawia się winorośl głównie w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa, Przeworska i Rzeszowa. Dominują odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in.: seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter na białe wina i rondo, regent, marechal foch oraz leon millot na czerwone.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. Świadczą o tym np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu. Stało się to w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego stulecia. Pierwsza winnica powstała w Jaśle.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement