Winnice w modzie. Polskie trunki na coraz wyższych półkach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-11-2018,8:10 Aktualizacja: 07-11-2018,8:15
A A A

Przybywa upraw, a polskie wina zdobywają większą popularność i szturmują coraz wyższe półki cenowe. Według najnowszych szacunków branży mamy już ok. 230 winnic.

Winiarstwo w Polsce staje się coraz popularniejszym zajęciem, a producenci w przeciągu czterech lat podwoili swoje szeregi. Powierzchnia upraw sięga 394 ha, a produkcja w sezonie 2017/2018 to 5207 hl - podaje "Rzeczpospolita".

wiinnice, produkcja wina, winorośle, gęsi, gęsi w winnicach, włochy

Gęsi w winnicy poprawiają jakość wina

Wyśmienite, pochodzące z biologicznych upraw wino może być zasługą gęsi. W winnicy w Umbrii w środkowych Włoszech "zatrudniono" 400 ptaków, które wyręczają kosiarki i sztuczne nawozy oraz środki chemiczne przeciwko chwastom....

Mimo rozwoju branży daleko nam jeszcze do Włoch, które na 900 tys. hektarów produkują 55 mln hl win rocznie. W naszym klimacie lepiej udaje się wino białe, nadzieje branża wiąże także z winem musującym.

Krajowy trunek szybko zmienia swój wizerunek. - Polskie wina długo nie cieszyły się dobrą opinią. Kiedyś kupiłem trzy wina od winiarza pod Zieloną Górą i wszystkie musiałem wylać - powiedział gazecie Marian Jeżewski, ekspert rynku wina i prezes stowarzyszenia Enokultura.

Zmianę podejścia widać też w sklepach. Krajowe wina wchodzą na półki dyskontów. Można je też znaleźć w sklepach specjalistycznych, gdzie cena za butelkę bywa nawet trzycyfrowa. Zdaniem dystrybutorów błyskawicznie takie wina też się sprzedają. Rozwijają się też winnice na szlakach turystycznych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj