Winiarze będą mieli swój podręcznik

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-03-2017,13:40 Aktualizacja: 22-03-2017,13:56
A A A

W kwietniu ukaże się adresowany do polskich winiarzy podręcznik "Ochrona winorośli" autorstwa Janusza Mazurka. Książka jest kompendium wiedzy na temat ochrony winorośli. Wydała ją Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis w Jaśle.

- Poważnym problemem dla rozwijającego się od kilkunastu lat dynamicznie polskiego winiarstwa jest brak fachowej literatury dotyczącej ochrony winorośli. Nasi winiarze zmuszeni są do korzystania z wzorców zagranicznych. Niestety, nie uwzględniają one specyfiki polskich warunków klimatycznych, jak również dostępności środków ochrony roślin - powiedział Roman Myśliwiec z fundacji Galicja Vitis.

wino, produkcja wina, winobranie, podkarpacie, ewa wawro

Winiarze mają z czego się cieszyć. Krzewy ponownie obrodziły

Od 7 do 12 ton z hektara zebrali w tym roku właściciele winnic na Podkarpaciu. Zdaniem winiarzy to oznacza urodzajny rok. W regionie jest ich blisko 150 winnic. - Teraz winiarze muszą wykazać się wiedzą i doświadczeniem, by zrobić jak najlepsze...

Zdaniem eksperta podręcznik Janusza Mazurka pomoże właścicielom winnic "niezależnie od tego czy są to kilkuarową czy kilkunastohektarową gospodarstwa". - Książka jest bogato ilustrowana kolorowymi fotografiami i użytecznymi tabelami - dodał Myśliwiec.

Janusz Mazurek ukończył Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu; uzyskał tam tytuł doktora nauk rolniczych w specjalności ochrona roślin. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych oraz Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Prowadzi zajęcia z ochrony winorośli na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle.

Podkarpacie należy do ważniejszych w Polsce regionów winiarskich. Istnieje tam blisko 150 winnic, które zajmują 150 ha. Przeciętne gospodarstwo winiarskie na Podkarpaciu zajmuje 20-40 arów. Przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj