Wilki wchodzą do wsi. Radni interweniują w ministerstwie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
24-10-2019,11:20 Aktualizacja: 24-10-2019,11:28
A A A

"Od kilku dni sołtys i radni rady sołeckiej otrzymują informacje od mieszkańców, że na terenie Kaczor nad jeziorem Kopcze i w centrum wsi widziane są wilki" - alarmuje na Facebooku Sekretarz Rady Sołeckiej Kaczory.

Jeden drapieżnik widziany był w sobotę rano na ulicach wsi, a dwa w nocy z czwartku na piątek. Sprawę zgłoszono do Polskiego Związku Łowieckiego - informuje portal epoznan.pl

finlandia, wilki, odstrzał wilków, Harri Hölttä, trybunał sprawiedliwości ue

Trudniej będzie o warunkowe pozwolenie na odstrzał wilków

Unijny Trybunał Sprawiedliwości zaostrzył warunki wydawania specjalnych pozwoleń na odstrzał wilków. Chodzi o zapadłe orzeczenie w sprawie toczącej się przed Najwyższym Sądem Administracyjnym Finlandii (KHO). W odpowiedzi na pytanie...

Rada Sołecka Kaczory apeluje do mieszkańców, by nie podchodzili do osobników, nie dokarmiali ich i informowali dzieci, jak zachować się podczas spotkania z wilkiem. Proszą też mieszkańców, by nie wypuszczali psów poza posesje, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych.

Już w maju radni wystąpili z apelem do Ministerstwa Środowiska o podjęcie działań w celu zmiany przepisów dotyczących wyłączenia wilka spod ochrony gatunkowej. Wywołało to burzę w internecie.

W dokumencie napisano, że "radni Gminy Kaczory z niepokojem obserwują gwałtowny, niekontrolowany wzrost populacji wilka na naszym terenie, a liczebność wilka wzrosła ponad akceptowalny społecznie poziom. Apelujemy o skuteczne i stanowcze działania w celu racjonalnego gospodarowania populacją wilka na naszym terenie jak i w całej Polsce".

W odpowiedzi resort napisał, że wilk objęty jest ścisłą ochroną gatunkową, a Unia Europejska dba o to, by chronić jego siedliska celem niepogarszania stanu populacji. Możliwe jest płoszenie, wywożenie czy nawet zabijanie zwierząt objętych ochroną, ale tylko po uzyskaniu zezwolenia, a jego wydanie wiąże się ze spełnieniem wielu warunków.
 

źródło: epoznan.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj