Wilki są coraz bardziej zuchwałe. Zagryzły wyjątkowe owce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
28-08-2018,13:10 Aktualizacja: 28-08-2018,13:16
A A A

Wilki zagryzły sześć wyjątkowych owiec należących do Tomasza Brewki z Bukwałdu koło Olsztyna. Jedna z nich miała... cztery rogi. Kilka kolejnych zwierząt zostało okaleczonych.

- Nie chodzi o pieniądze. Takiej straty nie zrekompensuje mi zwykłe żadne odszkodowanie. Owca miała rzadki genotyp, cztery rogi i dodatkowo była łaciata - martwi się hodowca w rozmowie z Wirtualną Polską.

wilki, fladry, odszkodowania dla rolników, warmińsko-mazurskie, RDOŚ fladry

Rolnicy dostaną fladry do ochrony zwierząt przed wilkami

Ponad 60 tys. metrów bieżących fladr - czyli sznura z jaskrawymi płachtami do odstraszania wilków - planuje przekazać w tym roku hodowcom zwierząt gospodarskich z woj. warmińsko-mazurskiego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w...

W ciągu kilku dni wataha wilków licząca 5-6 sztuk kilka razy podchodziła pod gospodarstwo agroturystyczne Brewki. Dla ochrony przed drapieżnikami owce są zamykane na noc w owczarni. Dodatkowo pastwisko otoczone jest siatką podłączoną do prądu, a dobytku pilnuje pies pasterski.

Wilki czekały jednak cierpliwie na dogodną do ataku okazję. I kiedy gospodarz wypuścił zwierzęta o świcie na pastwisko pokonały zabezpieczenia.

Atak drapieżników został potwierdzony przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, a hodowcy przysługuje odszkodowanie - kilkaset złotych za zwierzę.

- Gdybym chciał teraz sprowadzić jagnięta z Niemiec to musiałbym zapłacić ok. 250 euro za jedno. Do tego jeszcze spełnić formalności urzędowe, aby sprowadzić zwierzęta do kraju. Zaczynam od nowa - smuci się hodowca.

Liczebność populacji wilków w woj. warmińsko-mazurskim szacuje się na 120-140 sztuk. Do tej pory nie było informacji o stratach w inwentarzu spowodowanych przez drapieżniki w tym regionie.

Eksperci apelują, aby nie ulegać histerii związanej z obecnością wilków w Polsce.
 

źródło: Wirtualna Polska

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement