Wieś w wyborczej kampanii. Trwa bitwa na słowa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Robert Fiłończuk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2019,13:50 Aktualizacja: 16-05-2019,13:56
A A A

- Nieprawdziwa jest informacja, że polska wieś i rolnictwo otrzyma z UE o 15 mld zł mniej, niż we wcześniejszej perspektywie budżetowej - zapewnia Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa.

Kandydat PiS do Parlamentu Europejskiego odniósł się do programu rozwoju wsi autorstwa Koalicji Europejskiej, który kilka dni temu prezentował lider PO w Podlaskiem Robert Tyszkiewicz i kandydaci KE w wyborach do PE. 

Koalicja Europejska, Grzegorz Schetyna, budżet unijny, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, konwencja, wieś

Schetyna złożył rolnikom obietnicę

- Za dodatkowe 100 mld zł, które uzyskamy w nowym budżecie Unii Europejskiej ruszymy z trzema programami: europejska ochrona zdrowia, europejskie płace i narodowy program rozwoju wsi - zapowiedział w sobotę lider PO Grzegorz Schetyna na...

Polityk Platformy nazwał wtedy obecną sytuację w polskim rolnictwie "wielkim kryzysem".

Jak dodał, jego oznaką jest m.in. o 15 mld zł mniejszy budżet dla polskich rolników wynegocjowany przez obecny rząd w UE.

Zapewnił, że w ramach 100 mld zł z UE, które chce wywalczyć Koalicja Europejska, zostaną też przeznaczone środki na rolnictwo.

Jurgiel odnosząc się w czwartek do tych informacji podkreślił, że "opinia publiczna jest wprowadzana w błąd, że wynegocjowano 15 mld zł mniej na rolnictwo, rozwój wsi".

- To nie jest prawdą, bo negocjacje nie są zakończone. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, ja też wcześniej jako minister, przyjmowaliśmy jednoznaczne stanowisko, że nie może być mniej środków na rolnictwo, rozwój wsi - mówił Jurgiel, "dwójka" na liście PiS w okręgu obejmującym północno-wschodnią Polskę.

Mateusz Morawiecki, Mława, premier Polski, Nasze Smaki, polska żywność, wybory, PiS

Premier Morawiecki o polskiej żywności w Mławie

Polska żywność jest najzdrowsza, najsmaczniejsza i musi trafiać na wszystkie europejskie stoły - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Mławy (woj. mazowieckie).    - Chcemy, żeby zapanowała...

Mówiąc o podawanych przez opozycję kwotach zauważył, że to jedynie propozycja Komisji Europejskiej. Były minister rolnictwa dodał, że rząd PiS zadeklarował zwiększenie udziału wkładu Polski do unijnego budżetu w związku z Brexitem. - Będziemy dążyć do równych dopłat w UE - podkreślił.

- Puste obietnice, powtórzenie haseł z czasów rządów PO-PSL - tak z kolei ocenił Jurgiel propozycje programowe Koalicji Europejskiej dotyczące rozwoju wsi i rolnictwa. Przypomniał propozycje programowe jego partii i zapewnił, że są realizowane.

- Chciałbym, żeby Platforma, albo PSL pokazało swoje opracowania czy sukcesy, szczególnie przez tych osiem lat ostatnich. Czy mają jakiś dokument, jaki plan był realizowany, tego nigdy nie spotkałem - mówił polityk.

Podał przykłady propozycji Koalicji Europejskiej, które już są realizowane. Wymienił program małej retencji (na wypadek suszy) i działania na rzecz czystego powietrza.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj